İpucu Amerika Vize Türleri

GRF

Administrator
Yönetici
Amerika Vize Kategorileri:

A Türü Vize - Diplomatik Vize türüdür. Diplomatik kanallar yoluyla verilir.

B Türü Vize - İş veya Gezi Amaçlı Geçici Ziyaretçiler. Eğer Amerika'da yalnızca iş veya gezi ve turistik amaçlarla bulunuyorsanız B-1 (iş) ya da B-2 (gezi) vizelerine başvurmalısınız.

C Türü Vize - Transit Geçiş Vizesi.

D Türü Vize - Mürettebat vize türüdür. Sadece Gemi ve Uçak personellerine verilir.

E Türü Vize - Yatırımcılar ve Tüccarlar. E türü vizeler bir seferde en fazla beş yıl için geçerlidir ve burada kota sınırlaması yoktur, ABD ile bu konuda antlaşması olan ülkelerin vatandaşları bundan faydalanır.

F ve M Türü Vizeler- Öğrenciler. F türü vizeler tam zamanlı akademik eğitim veya dil eğitimi alan öğrencilere; M türü vizeler mesleki veya teknik eğitim alan ya da akademik olmayan başka şekillerde eğitim alan öğrencilere verilir. Her ikisinde de başvurmanın getireceği ayrıcalıklar ve ikisinin de sınırları hemen hemen aynıdır yalnızca M vizeniz varsa kampüs içinde veya dışında eğitim gördüğünüz alanın uygulaması kabul edilebilecek bir işte çalışabilirsiniz.

G Türü Vize - Diplomat. Uluslararası organizasyon. BM ve benzeri organizasyonlar için.

H Türü Vize - Geçici İşçiler için verilen vize türüdür. Çalışmasına izin verilenlere ve ABD'de oturmayan çok sayıda yabancı insanlar H türü vizeyle girmiştir fakat bu vizenin dört tipi vardır. INS'ye (göç hizmetleri) başvurmadan önce sağlam bir iş teklifi almış olmanız gerektiğini unutmayın.
H1-A vizeler, ABD'de geçici olarak çalışan hemşireler içindir.
H1-B vizeler, “uzmanlık isteyen işlerde” yani üniversite veya yüksek okul mezunu olmayı gerektiren işlerde çalışan geçici işçilere verilir. Bunların %44'ü bilgisayar ve teknolojiyle ilgili alanlarda çalışanlara verilir - özellikle programcılar ve mühendislere. %26'sı fizik terapistlere veya mesleki terapi uygulayanlara verilir.

I Türü Vize - Basın Temsilcilerine verilen vize türüdür. Bu vize kendi ülkesinde basında, radyoda, film sektöründe veya televizyonda görev alan kişilere verilir. Birden çok kez giriş yapabilecekleri şekilde ve uzun süreliğine verilen vize türüdür.

J Türü Vize - Değişim Ziyaretçileri. J-1 türü vizeler ABD Haber Ajansı'nın (USIA) onayladığı belirli bir ziyaretçi değişim programına katılmak için ABD'ye gelmenizi sağlar. Daha fazla bilgiyi http://usinfo.state.gov/ adresinden alabilirsiniz. Bakmak zorunda olduğunuz kişilere J-2 vizesi verilir. USIA, BUNAC gibi programına katılmaya hak kazananlara J-1 vizesi veren organizasyonlara destek olur. 12 ila 18 ay süresince geçerlidir ve birden çok defa giriş yapmanıza imkan verir.

K Türü Vize – Nişanlılık vizesi olarak geçer. Yalnızca bir Amerikan vatandaşının nişanlısı veya eşine verilen vize türüdür. K türü vize yalnızca eş veya nişanlı ABD'nin dışındaysa verilir.

Facebook Sayfamız

Üst Alt