Amerikan Eğitim Sistemi

GRF

Administrator
Yönetici
Amerika'da Eğitim Sistemi

Amerika Birleşik Devletleri'nde ülke genelinde geçerli ve uygulanması zorunlu bir milli eğitim sistemi şuan için yoktur. Buna dahil olarak ise yaklaşık 50 yıl kadar öncesinde kurulmuş olan milli eğitim bakanlığının da etkisi oldukça sınırlıdır. Yıllar içinde Federal Hükümet sisteminin de katkı ve etkisinde büyük artışlar meydana gelmiştir. Lakin bu, esas olarak genel olarak çerçevenin belirlenmesinde, federal hükümetin bütçesinden temin edilen maddi kaynakların nasıl kullanıldığının da denetlenmesi, anayasaya aykırı yerel uygulamaların önlenmesi gibi noktalarla limitlenmiştir.

Eğitim sisteminin düzenlenmesi ise, neredeyse tamamıyla, eyaletlere bırakılmıştır. Her eyaletin yönetiminin ve meclisi o eyaletin eğitim plan ve programını yapar ve bütçesini de belirler aynı zamanda okullara mali kaynakta sağlar. İlk ve orta dereceli öğretim ders programının belirlenmesi ve ders kitabı seçimi de çoğu zaman daha lokal idari ve öğretim birimleri tarafından düzenlenir. Hatta söz konusu lokal birimler bir noktaya kadar mali imkanlar yönünden yetkilidirler. Denebilir ki, eyalet meclis ve hükümetleri eğitim ile ilgili yasa ve yönetmelikleri çıkartarak genel esasları belirler, yerel yönetimleri ve okulları da bu esaslar çerçevesinde serbest bırakırlar.

Amerika'da ilk ve orta dercedeki öğrenimler, normal olarak, toplam da 12 sene sürmektedir. Ayrıca, ilköğrenimden önce, 1 ile 3 yıllık anaokulu eğitimi de vardır. Yetenekli ve çalışkan oldukları belirlenen öğrencilerin sınıf atlamaları ve böylece öğrenimlerini daha kısa sürede tamamlamaları mevcuttur.

Amerika'da ilk ve orta öğretimde görev yapan öğretmenlerin en az üniversite mezunu olmaları zorunludur. Eyaletlerin çoğunda öğretmen olabilmek için eğitim dalında yüksek lisans derecesini almış olmak da şart koşulmaktadır. Ayrıca, okullarda görevli öğretmenlerin belirli aralıklarla üniversitelere devam ederek ve mesleki konferanslara, kurslara ve seminerlere katılarak yeni gelişmeleri takip etmeleri böylece de bilgilerini tazelemeleri ve kendilerini yenilemeleri sağlanmaktadır.

Diğer taraftan ise, öğrencinin erken yaşlarda sadece tek bir konuda uzmanlaşması yerine, mümkün olduğundan fazla ve değişik konuda dersler alarak ve araştırmalarda bulunarak geniş bir bilgi ve kültür birikimi oluşturmasına, daha geniş ve hoşgörülü bir bakış açısına sahip olmasına önem verilmektedir. Bu amaca yönelik bir programdan geçmiş kişinin olayları daha sağlıklı değerlendirebileceğine, değişen koşullara daha kolay uyum sağlayabileceğine, yenilikleri takip edebileceğine, ortaya çıkabilecek ve hatta iş hayatında her gün karşılaşılması olağan problemlere daha kolay ve doğru çözüm bulabileceğine inanılmaktadır.

Bununla birlikte, Amerikan okullarında öğrencilere eğitim gördükleri bir ders yılında verilen derslerin toplam adedi, normal olarak, Türkiye'dekilerden çok daha azdır. Sebebi ise öğrencinin bütün yönleriyle gelişmesini sağlamak için, derslerden başka şeylere de bolca vakit ayırabilmeleri istenmektedir ve bunuda sağlıyorlar. Derslerden başka hiçbir şeyle ilgilenmeyen, sosyal, kültürel veya sportif uğraşları ya da özel merakları, hobileri olmayan öğrenci tipi istenmemektedir.

GcAhmet

Administrator
Yönetici
Üye
Sayın @likable Türkiye'den üniversitenin işletme lisans ve yüksek lisans ile sosyal hizmet lisans diplomam mevcut bunların Amerika'da bir denkliği varmıdır ve hangi işleri yapabilirim şimdiden teşekkür ediyorum..

Moderatör tarafında düzenlendi:

GRF

Administrator
Yönetici
Sayın @likable Türkiye'den üniversitenin işletme lisans ve yüksek lisans ile sosyal hizmet lisans diplomam mevcut bunların Amerika'da bir denkliği varmıdır ve hangi işleri yapabilirim şimdiden teşekkür ediyorum..
Eğer doktorluk, veterinerlik, diş hekimliği, eczacılık vs. gibi mesleklerden birini yapıyor olsaydınız, kendi alanınızda çalışmak isteseydiniz lisansa ihtiyaç duyacaktınız dolayısıyla denklik sınavların girmeniz gerekecekti.
Akreditasyon ya da denklik, sizin okuduğunuz programın belli standartlarda bir eğitim verdiği anlamına da gelir. Fakat size neyin yetip neyin yetmeyeceğine sizi ise alacak kurum(ya da is yeri) karar verecek.
Yani kisaca diyorlar ki, Eğitim Bakanlığı yabancı ülkelerde alınan üniversite dereceleri yada yeterlilikleri değerlendirmeye tabi tutulmaktadır ve Amerika’da bu değerlendirmeyi yapan herhangi bir otorite yada kurum yoktur.

• Eğer bir öğrenciyseniz diplomalarınızın yada derslerinizin akreditasyonunun olup olmadığına başvuru yaptığınız üniversite veya enstitü karar verecektir.
  • Eğer bir iş için başvuracaksanız, buna sizi ise alacak kurum ya da is yeri karar vermektedir.
  • Eger mesleğinizin bulunduğu bir iste çalışacaksanız (yukarıda bahsettiğim gibi meslekler), eyaletlerin ilgili ruhsat (lisans) kuruluna başvurmanız gerekmekte.

giray

Üye
Üye
Gelir payına baktığımızda ülkemizde çok bir düzey farklılığı görebiliyoruz. Oradaki insanların okumaya teşvik edecek çok olanakları ve eğitim sistemleri güzel. Bizim ülkemizde okumak için teşvik edecek hiç bir şey yok maalesef. Ülkemizde devamlı sınav sınav sınav insanlar hangisine gireceğini nereyi kazandığınını seçmek için ordan oraya koşturdukları için zorlanıyor tabikide. Ama yazınız güzel ve akıcı farklı ülkeler içinde araştırma yapılarak daha kapsamlı bir bilgi sunabilirsiniz.

Emekleriniz için teşekkürler.

GRF

Administrator
Yönetici
Haklısınız inşallah kendi ülkemizde de daha sağlam temellere dayalı eğitim sistemi kurulacaktır. Zaman içinde sizlerinde katılımıyla elbette ki yeni ve daha kapsamlı paylaşımlar yapılacaktır. Biz teşekkür ederiz. Forumumuza hoş geldiniz.

Gelir payına baktığımızda ülkemizde çok bir düzey farklılığı görebiliyoruz. Oradaki insanların okumaya teşvik edecek çok olanakları ve eğitim sistemleri güzel. Bizim ülkemizde okumak için teşvik edecek hiç bir şey yok maalesef. Ülkemizde devamlı sınav sınav sınav insanlar hangisine gireceğini nereyi kazandığınını seçmek için ordan oraya koşturdukları için zorlanıyor tabikide. Ama yazınız güzel ve akıcı farklı ülkeler içinde araştırma yapılarak daha kapsamlı bir bilgi sunabilirsiniz.

Emekleriniz için teşekkürler.

sputnik

Üye
Üye
gerçekten harika bir eğitim sistemi ülkemizin eğitim sistemini de tekrardan gözden geçirmekte fayda var sanıyorum

yenerbeserr

Üye
Üye
Dış ülkelere baktığımda çok çeşitli eğitim sistemi var fakat bizim ülkemizde eğitim sistemi hiç rayına oturtulamadı.

Ozgunum

Üye
Üye
Zamanında ülkemize dayatılan eğitim sisteminin en büyük eksikliğini özetlemişsiniz. İlkokuldan yükseklisansa kadar geçen sürede hep aynı kalıp şeyler... günlük aktivitelerle maddi-manevi açıdan bireyi geliştirmek çok önem arz ediyor.

gokhanemir

Üye
Üye
Ülkemizin eğitim sistemini yeniden gözden geçirmesi farz oldu artık. Gelişmiş ülkelerde eğitim zirvedeyken bizde hala sınav sistemlerini değiştirme çabaları var. Mutlaka ama mutlaka sistem değişmeli.

İsmail Tepe

Administrator
Üye
Çok bilgi verici bir yazı olmuş. Çok teşekkür ederim. Eğitim sistemimizin daha ilk okulda çocukları baskı altına alıp kalıplaşmalardan kurtulmamız gerekiyor.

Tepkiler: GRF

Facebook Sayfamız

Üst Alt