İngiltere’de Üniversite Eğitim Sistemi

GRF

Administrator
Yönetici
Sizlere ana Hatlarıyla İngiliz Eğitim Sisteminden bahsetmek isterim:

İngiltere'de ki üniversite sistemini, Lisans (Undergraduate) ve Yüksek Lisans-Doktora (Postgraduate) eğitimi olmak üzere iki bölüme ayırabiliriz. İskoçya hariç tutacak olursak ülkenin diğer bölgelerinde lisans eğitimi normal de üç yıl yani 6 eğitim dönemi olarak devam etmektedir. Lisans derecesi (honours) eğitimi için öğrenciler okudukları bölüm üzerinde uzmanlaşmak ve becerilerini artırmak için ana müfredata ek olarak bir veya iki konuda daha ekstra ders alırlar. Yeni üniversitelerin bir çoğu eski üniversitelere göre kabul şartlarında bünyelerinde daha fazla öğrenci barındırmak adına daha esnek davranmaktadır. Üniversiteler, bünyelerinde barındırdıkları öğrencilere lisans üstü eğitim kapsamında Master ve Doktora eğitimleri. İngiliz üniversiteleri sistem olarak öğrencileri daha özgür ve bağımsız düşünme ve karar verme konularında eğitir ve onlara araştırma yapma imkanlarını sağlar.

Üniversiteye giriş: İngiltere'de üniversiteye nasıl girilir?

İngiltere'de eğitim görmek isteyen herkesin en çok merak ettiği konuların başında gelen bu sorunun farklı altyapılardan, farklı kültürlerden gelen öğrencilere göre farklı cevapları illaki vardır. İngiltere'de ki üniversitelere girişte uygulanan kriterler İngiliz öğrenciler için genellikle A-Level, AS-Levels, Uluslararası Bakalorya, BTEC ve GNVQ'dan (General National Vocational Education) yeterli puanı almış olmak durumu mevcuttur. Ülkeye gelmiş yabancı öğrenciler için ise bunun yolu Foundation Kurslarına katılum sağlamktan geçiyor. Türkiye'den lise derecesinde diploma almış olan öğrenciler, üniversiteye devam edebilmek için genellikle 2 akademik yıl devam eden "A-Level" (Advanced Level) diploma veya 'International Foundation Year' gibi benzeri bir eğitim almak zorundadırlar. Türkiye'de normal liselerden mezun olmuş öğrencilerimizin büyük bir kısmı İngiltere'de yükseköğretime foundation programlarıyla adım atarlar.

İngiltere'de Üniversite Hazırlık Eğitimi:

Foundation Foundation Kursları: Türkçe temel ya da geçiş yada hazırlık kursları olarak ifade edebileceğimiz "foundation" kursları özellikle gerekli özellikler barındırmayan öğrencilerin üniversite eğitiminlerinde adapte olmalarına imkan sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Bahsedilen bu kursların bazıları ise işletme, hukuk, mühendislik ya da elektronik gibi özel programlara, bazıları da genel sosyal bilimler gibi benzeri programlara giriş içindir. Bir ya da daha fazla konuda normal şartlarda 1 yıl süren foundation kurslarının çoğu bir üniversite ya da yüksekokuldaki belli bir diploma derecesi ile direk bağlantılıdır ve bunda başarılı olan öğrenci üniversiteye devam etme hakkına sahip olur.

[h=2]İngiltere'de Üniversite Eğitimi için Vize Şartları[/h]İngiliz üniversitelerinde eğitim görmek için ‘Tier4 General Student Visa‘ almak gerekmektedir. Bu vize türüne başvuru yapabilmek için müracaat öncesi banka hesabınız en az 1 Ay müddetince okul ve yaşam masraflarını karşılamak için yeterli miktarın tutulmuş ve gösterilmiş olması gerekir. Banka hesabı öğrenci veya anne/babaya aitte olabilir. Hesabın anne/babaya ait olması halinde dokümanlara bir de sponsorship mektubu eklenmelidir. Yaşam giderleri Londra ve Londra dışı olmak üzere ana hatlarıyla iki şekilde hesaplamakta fayda var. Londra merkez için aylık hesaplayacak olursak yaşam gideri 1265 Sterlin 9 ay olarak (toplamda 11,385GBP) hesaplanırken, Londra'nın dış semtleri ve Londra dışı yerler için 1015 Sterlin 9 ay olarak (toplamda 9,135GBP) hesaplanmaktadır.

gokhanemir

Üye
Üye
Türkiye'den lise derecesinde diploma almış olan öğrenciler, üniversiteye devam edebilmek için genellikle 2 akademik yıl devam eden "A-Level" (Advanced Level) diploma veya 'International Foundation Year' gibi benzeri bir eğitim almak zorundadırlar. Türkiye'de normal liselerden mezun olmuş öğrencilerimizin büyük bir kısmı İngiltere'de yükseköğretime foundation programlarıyla adım atarlar.
Bence en önemli kriterlerden birisi bu kısım. Can alıcı noktayı açıklamışsınız. Her ne kadar zor olsa da imkansız değil. Çok başarılı bir yazı olmuş.

Tepkiler: GRF

Facebook Sayfamız

Üst Alt