Kanada Göçmenlik Başvurusu için Puanlama Sistemi

GRF

Administrator
Yönetici
Kanada Göçmenlik Başvurusu için IELTS Puanı Ne Olmalıdır?

Express Entry sistemi ve 67 puan

Kanada’ya nitelikli göçmen olarak gitmeyi düşünüyorsanız Express Entry adı verilen havuz sistemine tabi tutulacaksınız. Göçmenlik başvuruları için belirlenmiş olan koşullara göre 100 üzerinden en az 67 puan toplamak zorunlu kılınıyor.

67 puan topladıktan sonra sistemde sıralamaya tabi tutulacaksınız ve puan sıralamasına göre mülakata davet edileceksiniz.

6 farklı kategoriden oluşan değerlendirme
Express Entry ile başvurularda puan değerlendirmesi 6 kategoriden incelenmektedir: yaş, eğitim, iş tecrübesi, dil becerisi, iş teklifi, uyumluluk gibi.

Elbetteki her bir bölümden elde edilebilecek maksimum puan sınırı vardır: Dil 28 puan (ilk dil 24 – İkinci dil 4), Eğitim 25 puan, Tecrübe 15 puan, Yaş 12 puan, İş teklifi 10 puan, uyumluluk puanı ise 10.

Eğitim (max 25 puan)
Doktora yaptıysanız 25 puan, yüksek lisans yaptıysanız 23 puan, 4 yıllık lisans mezunuysanız 22 puan, 2 yıllık önlisans bitirmişseniz 19 puan, lise mezunlarına 5 puan.

IELTS puanı ve/veya İkinci Dil için(maksimum 24 + 4 puan)
Her bir alandan en az 6 alma zorunluluğu bulunmakta. Her bir alandan aldığınız puan toplanarak ve maksimum 24 puan alabiliyorsunuz. Her bölümden 7 alıp, dinlemeden 8 alırsanız maksimum puan olan 24’e ulaşmalıdır.

Adsız.jpg

İş Tecrübesi (maksimum 15 puan)
Mesleğiniz Kanada Göçmenlik başvurusu içn kesinlikle ulusal meslek listesi içerisinde yer almak zorunda. Muhtemelen sizin mesleğiniz listede bulnuyordur, çünkü listede yüzlerce seçenek mevcut.

1 yıl tecrübe 9 puan, 2-3 yıl tecrübe 11 puan, 4-5 yıl tecrübe 13 puan, 6+ yıl tecrübe 15 puan.

Yaş (maksimum 12 puan)
Başvurunuzu yaptığınız günü baz alarak yaşınıza göre puan kazanırsınız.

gezirehberiforum.jpg

İş Teklifi (maksimum 10 puan)
En az 1 yıllık çalışabileceğiniz veya sürekli ödeme yapılacağına dair bir iş kontratı edinebilirseniz sayesinde 10 puan kazanırsınız.

Uyumluluk Puanı (maksimum 10 puan)
  • Eşinizin mevcut dil seviyesi en az CLB 4 seviyesinde ise 5 puan ekstra olarak kazanabilirsiniz.
  • Siz veya eşiniz Kanada’da en az 2 yıl lise veya üstü herhangi bir kurumda eğitim almışsa 5 puan.
  • Çalışma izni ile Kanada’da herhangi bir eyalette en az 1 yıl çalışmışsanız 10 puan veya eşiniz aynı koşulları karşılıyorsa 5 puan.
  • Kanada’da yaşayan 1. derecede akrabanız varsa 5 puan.
Belirtilen bütün bu koşulları barındırıyorsa ve 67 puanı karşılayacak şekilde belgeleri toplayabiliyorsanız Kanada resmi devlet sitesi üzerinden başvurunuzu yapabiliyor olacaksınız.

Orjinal Kaynak İçin: Six selection factors – Federal Skilled Worker Program (Express Entry) - Canada.ca

Son düzenleme:

Facebook Sayfamız

Üst Alt