“20. Milletlerarası Sapanca Şiir Akşamları” başladı

Pinar

Global Mod
Global Mod
SAKARYA (AA) – Sakarya Büyükşehir Belediyesince bu yıl 20’ncisi düzenlenen “Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları” başladı.

Adapazarı Kültür Merkezi‘nde düzenlenen açılış programında, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası küçük konser verdi.

Programda bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Büyük, Sakarya’da 72 milletin bir ortada yaşadığını, kentin nevi şahsına münhasır bir kent olduğunu lisana getirdi.

Dünyanın çeşitli yerlerinden farklı milletlerde bir hayli insanın Sakarya’da bir ortaya geldiğini, komşu, dost, kardeş olduğunu kaydetti.

Sakarya’da sağlanabilen kültürel zenginliğin dünyada da gerçekleştirilebileceğini anlatan Aziz, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu derece güçlü kültür haliyle sanatta da kendisini gösteriyor. İnce bir estetik anlayışı ortaya çıkıyor, temelinde ortaya bir şiir çıkıyor. Şiir, yaşadığımız bu hayatı tanım etmenin en ince, en naif, en kısa biçimidir. ötürüsıyla şairler gördüklerini aktaran en şık sanatkarlardır. Sakarya’nın neresine bakarsanız bakın şiir yazabilirsiniz.”

Sakarya Vali Yardımcısı Selda Dural da insanoğlunun var olduğundan bu yana dünyayı tanıma, anlamlandırma ve var olma çabası verdiğini söylemiş oldu.

İnsanoğlunun bu çabayı yaparken yaşadıklarını, hissettiklerini, gördüklerini, acılarını ve sevinçlerini şiirle, sanatla, edebiyatla yansıttığını belirten Dural, şöyleki dedi:

“Şiir aslında ömrün kendisi. Şiir demek insanoğlunun hayata, ‘Ben de varım, ben de vardım ve ben de var olacağım’ demesinin bir yolu. Sanatı destekleyen devletler, kurumlar, mahallî idareler gerçekten gelecek jenerasyonlara en hoş hizmeti yapmaktadır. Ayrıyeten gençlerimize sanatı sevdirmek noktasında bu stil aktifliklerin hayli kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu hoş tertipte emeği geçen herkesi kutluyorum.”

Programa katılan ses sanatkarı İsmail Türüt’ün selamlama konuşmasının akabinde şairler, şiirlerini sundu.

Programa, AK Parti Vilayet Lideri Yunus Tever, Adapazarı Belediye Lideri Keyifli Işıksu, eski AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, SAÜ Rektörü Fatih Savaşan, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Lideri Halil İbrahim Balcı ile şiirseverler katıldı.

Program kapsamında şairler yarın, kentteki kimi okullarda söyleşi ve imza aktifliklerine katılacak.

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen ve 3’ü yabancı 15 şairin katıldığı aktiflik, yarın Sapanca İnsan Hakları Parkı’ndaki kapanış programıyla sona erecek.