35 yıl Geçmesine Rağmen İtalya’da Starbucks Olmaması

Merwe

Global Mod
Global Mod
35 yıl Geçmesine Rağmen İtalya’da Starbucks Olmaması

Başlıktan da anlaşılacağı gibi sene olmuş 2017 İtalya ya gidenler bilir hala daha Starbucks yok neden ? çünkü daha yeni yeni adım adım İtalya pazarına girmeye hazırlanıyorlar.İtalya Starbucks için çok önemli bir ülke neden mi ? yazımızda bahsedeğiz.

Starbucks Dünya’nın en büyük kahve zincirlerinden birisi tüm Dünyada kahve kültürünü değiştiren ve kendinizi özel hissetmenizi sağlayan bir ekol olmuş durumda kahve zincirlerinde kahve içerken ufak detaylar var mesela Starbucks bardağa isim yazma gibi işte bunların doğuş yeri aslında İtalya nasıl mı ? Starbucks Ceo su howard schultz 1980 lerde İtalya ziyaretinde İtalya’da insanların kahve kültürünü incelemeye gidiyor ve Espresso barda insanların birbirleri ile samimi olduklarını ve çalışanların kahveler için kişileri ismi ile çağırdığını görüyor ve Amerika’da Starbucks a bu kültürü getiriyor.İtalya’da fark ettiği aslında kahve’nin hızlı tüketim alanında olmadığı insanların kahve içerken yanında birşeyler yiyerek sohbet ederek zaman geçirdiklerini gözlemliyor bunun sonunda İtalya’da kendi hızlı tüketim kahve kültürünün tutmayacağını İtalya’da insanların Espresso içtiklerinden Starbucks ürünlerine rağbet göstermeyeceklerini düşünüyor ve İtalya defterini kapatıyor diğer ülkelerde oldukça fazla yayılan Starbucks İtalya da olamıyor.

2016 yılında Milano için özel bir kahve merkezi kurma çabaları Starbucks şirketinde başlamıştı 2017 yılında Ceo su Milano’da Starbucks başlayacak olarak gazete ve dergilere demeç vermişti.Bugün hala Starbucks İtalya’da resmi olarak açılmadı ama Starbucks yetkililerinin İtalya’nın kendileri için özel olmasından dolayı burada çok özel bir dükkan açacaklarını tahmin edebiliyoruz.Starbucks’ın bu kadar geç açılmasının nedeni aslında İtalya’da başarısız olunması durumunda bu etkinin tüm Dünya’ya yayılabileceği korkusu oluşmasıdır. Starbucks hakkında daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik kitap oalrak pazarlama anlamında okutulan bir firma çok başarılı insanı kahve içerken özel hissettiriyor ne diyelim iş bilenin kılıç kuşananın başarılar Starbucks