Altın Koza’da onur mükafatları verildi

Pinar

Global Mod
Global Mod
Altın Koza‘da onur mükafatları verildi

Şerif Sezer, Yavuz Turgul ve Haluk Bilginer onur mükafatına layık görüldü

Türk Sineması’nın usta ismi Şerif Sezer’e mükafatını, Yılmaz Güney‘in eşi Fatoş Güney takdim etti

Haluk Bilginer: “Eğri vakit içinderda dik duranlara selam olsun”

Şerif Sezer: “Ben epey şanslı bir oyuncuyum”

Yavuz Turgul: “Sinemaya ruh katan Adana’ya teşekkür ediyorum”

ADANA – 28. Memleketler arası Altın Koza Sinema Şenliği’nde Şerif Sezer, Yavuz Turgul ve Haluk Bilginer’e onur mükafatı verildi.

Volkan Severcan ve Dolunay Soysert’in sunduğu onur mükafatları merasiminde konuşan Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, sanatkarları, konukları ve Onur Mükafatı alan isimleri selamlamasının akabinde “Tarihin, kültürün, sanatın, sinemanın, Karaoğlan’ın, Dadaloğlu’nun, Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in, Yılmaz Güney’in kenti Adana’ya güzel geldiniz” dedi.

Lider Zeydan Karalar, “Adana’ya gelen konuklarımız kentimize renk kattı. Nasıl ki Altın Koza Türkiye sinemasına, sinema sanayisine epeyce değerli katkı sağlıyorsa, siz kıymetli sanatkarlarımızın Adana’ya gelmesi de, Adana’yı şereflendirmesi de kentimize tıpkı biçimde katkı veriyor. Altın Koza deyince elbette sinema şenliği akla gelir, Adana deyince de sinema akla gelir. Adana sinemasında da, Türkiye sinemasında da Adana’nın kozmik kıymetleri olan Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in katkısı vardır. Yaşar Kemal’in Yılmaz Güney’i sinemaya teşvik etmiş olması, sinema sanatına sağladığı bir öbür kıymetli katkıdır. Bu kadar pahalı sanatçıyı yetiştiren bir kentin evladı olmaktan gurur ve onur duyuyorum. Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in, Yılmaz Güney’in ve öteki epey bedelli sanatkarların o kadar kıymetli katkısı var ki Adana’ya, tahminen biraz da bu niçinle kentimizin yüzü her vakit, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği üzere Aydınlığa dönük olmuştur. Bu yüzden de Adanalı olmaktan büyük memnunluk duyuyorum. Konuklarımıza kentimize geldikleri için bir defa daha teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

Türk Sineması’nın usta ismi Şerif Sezer’e mükafatını, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney takdim etti. Güney, “Bu hoş ve şık arkadaşım bizim ve Türk Sineması için hayli bedelli. Mükafatı kendisine verdiğim için ayrıyeten hayli mutluyum” dedi.

Mükafatını almak için sahneye gelen Sezer heyecanını gizleyemedi ve tüm konuklar tarafınca ayakta alkışlandı. Şerif Sezer hislerini “Ben çok şanslı bir oyuncuyum. Çok az sinemada oynadım lakin oynadığım tüm sinemalar hayli yeterli sinemalar oldu. Yönetmenlerime, yapımcılarıma, bana bu rolleri veren herkese fazlaca teşekkür ediyorum. Ayrıyeten kaybettiğimiz şenlik yöneticisi Kadir Beycioğlu’nu anmak istiyorum. Altın Koza benim için biraz da Kadir Beycioğlu demekti” diyerek lisana getirdi.

Şenlikte Onur Ödülü’nü alan bir öteki isim Yavuz Turgul, sıhhat niçinlerinden dolayı geceye katılamadı. Usta direktörün mükafatını, kızı Nisan Turgul, Eşber Yağmurdereli ve Ali Haydar Bozkurt’tan aldı. Nisan Turgul babasının gönderdiği “Aranızda olmayı, bu geceyi sizlerle paylaşmayı ve bu fazlaca bedelli mükafatı kendi ellerimle almayı epey isterdim. Adana Altın Koza Şenliği’nin tüm çalışanlarına, sinemaya ruh katan bu niçinle sinema sevenlerin hala başşehri olan Yılmaz Güney’in kenti Adana’ya beni onurlandırdığı için teşekkürlerimi sunuyorum, var olun” iletisini lisana getirdi.

Haluk Bilginer mükafatını Türk Sineması’nın usta ismi Hale Soygazi ve Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar’ın elinden aldı. Haluk Bilginer, yirmi yıl evvel bir röportajda söylemiş olduği “Bundan yirmi yıl daha sonraki Haluk Bilginer’i epeyce kıskanıyorum. Kim bilir neler öğrenmiş olacak” kelamlarına ithafen konuşmasında “Yirmi yıl daha sonra buradayım, karşınızdayım. Bir yirmi yıl daha sonra neler öğreneceğimi fazlaca merak ediyorum. Hala buradaysam, size kelam veriyorum yirmi yıl daha sonra da buraya geleceğim. Türkiye’de sanat daima, karşın yapıla gelmiştir. Yasaklara karşın, sansüre karşın, engellenmeye karşın, olanaksızlıklara karşın Lakin ülkemizin sanatkarları bu pürüzleri aşarak, bu duvarları yıkarak dünya çapında ödül alan işler yapmayı becermişlerdir. Bu da sanatkarın inancı, inadı, direnci ve gerçeği söylemek için uğraşı Adana Altın Koza Şenliği de o denli 1969’dan beri manilere karşı direnerek, bugünlere gelebilmiş itibarlı bir şenlik olmayı başarmıştır. Başta Zeydan Karalar’ın katkıları, destekçileri, gönüllüleri… Onlara şükranlarımı ve hürmetlerimi sunuyorum. Buradan Onur Mükafatı almak benim için büyük bir onur. Çok teşekkür ederim. Bu onuru iki epey sevdiğim ustayla paylaşıyor olmak, Yavuz Turgul ve Şerif Sezer ile paylaşıyor olmak benim için büyük bir onur. Sizlere fazlaca teşekkür ederim. Eğri vakit içinderda dik duranlara selam olsun” dedi.

Hale Soygazi Haluk Bilginer’e mükafatını “Bu mükafatı hepinizin hislerinin tercümanı olarak takdim etmek istiyorum. Zira hayli kıymetli oyuncu arkadaşım, hayranlıkla izlediğim büyük oyuncu Haluk Bilginer’e bu mükafatı vermek benim için memnunluk verici” diyerek takdim etti.

Geceye, sanat ve siyaset dünyasından bir epeyce isim katıldı. Ödül merasimi Ferhat Livaneli ve orkestrasının verdiği konserle bitmiş oldu.