“Anadolu Parsı” olmayı hedefleyen dağcı 39’uncu tırmanışını İyice tepesine yaptı

Pinar

Global Mod
Global Mod
ERZİNCAN (AA) – Türkiye‘deki 81 ilin en yüksek doruğuna tek başına tırmanıp “Anadolu Parsı” unvanı almak için yola çıkan Balıkesirli profesyonel dağcı Erdek Cennet, 39’uncu tırmanışını Erzincan‘ın en yüksek dağı olan İyice‘ye gerçekleştirdi.

Proje kapsamında Üzümlü ilçesine gelen Erdek Cennet, 3 bin 549 metre yüksekliğindeki İyice Dağı eteklerinde bulunan Çamlık kamp alanından tırmanışına başladı.

Cennet, tek başına yaptığı yürüyüşün akabinde kentin en yüksek noktası olan dağın tepesine tırmandı.

Bu tırmanışla projesi kapsamında 39. tırmanışını yapan Cennet, AA muhabirine, 81 vilayetteki 81 doruğa solo tırmanış yapmak için yola çıktığını anlatarak, bunu gerçekleştirmek için tırmanışa devam ettiğini söylemiş oldu.

Cennet, “Projem 81 vilayet 81 tepe solo tırmanış Anadolu Parsı unvanı projesidir. Bu proje, 81 vilayetimizdeki o ilin en yüksek dağının doruğuna solo tırmanışı yapılıp Anadolu Parsı unvanı verilmesi tarafında projedir. Bugün Erzincan İyice Dağı tepe tırmanışını gerçekleştirdim. Bu tepe benim için epey kıymetli ve manalı. Bu tırmanışta art geriye 3 günde 3 vilayetteki üçüncü tepeye tırmandım. Evvelki gün Gaziantep’te Sof Dağı tırmanışını, dün de Diyarbakır Makam Dağı’nda tepe tırmanışını muvaffakiyetle gerçekleştirdim. Bugün de İyice Dağı tepe tırmanışını muvaffakiyetle gerçekleştirdim.” dedi.

İyice Dağı’nın kendisi için sürpriz dağ olduğunu tabir eden Cennet şu sözleri kullandı:

“Görüntüsü ve tabiatı epeyce mükemmel. Tırmanışa başladığım vakit bulutlar dans ederek adeta benimle yürüyerek tepeye kadar bana eşlik etti. Bulutların dansı mükemmeldi. O bulutları nefes diye içime çektim, bu epeyce değerliydi akabinde kar yağdı. Bu mevsimde o birikmiş karı alıp onun tadına baktım. Harika ötesi bir his. Dorukta Yedigöller’i gördüm. Tepe ve Yedigöller tarafı bulutlu değildi, hava açıktı ve oranın mükemmel bir görünümü var. Hayran kaldım.”