Anne Kızın Ortak Mezuniyet Heyecanı

Ryan

Global Mod
Global Mod
Anne Kızın Ortak Mezuniyet Heyecanı
Evlendiğinde ilkokul mezunuydu. Azmetti, ortaokul ve liseyi dışardan bitirdi. Kızıyla birebir üniversiteden, birebir anda mezun olmayı başardı. Üsküdar Üniversitesi 7. ve 8. devir mezuniyet merasimi eşine az rastlanır bir coşku yaşadı. Tıpkı anda mezuniyet heyecanı yaşayan anne kız merasime damga vurdu. Fatma Acar, Laboratuvar Teknolojisi programından mezun olurken, kızı Rabia Acar Psikoloji kısmından mezun oldu.

1-2-3 Eylül tarihlerinde gerçekleşen Üsküdar Üniversitesi 7. ve 8. Periyot Mezuniyet Merasimi keyifli anlara sahne oldu. Laboratuvar Teknolojisi programını bitiren Rabia Acar, Psikoloji kısmını bitiren kızı Rabia Acar ile bir arada mezun olmanın memnunluğunu yaşadı.

“İlkokuldan ikinci üniversiteye uzanan yol”

Evlendiğinde ilkokul mezunu olduğunu söz eden Fatma Acar, ikinci üniversitesini kızıyla birebir okulda okuyarak mezun oldu.

Acar: “Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Laboratuvar Teknolojisi programından 7.dönemde 42 yaşımda mezun oldum. Kızım Rabia Acar, 23 yaşında ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi İngilizce Psikoloji kısmından bu sene mezun oldu. Ben evlendiğimde ilkokul mezunuydum, eğitim ömrüm 2005 yılında tekrar başladı. birinci vakit içinderda açık öğretimden ortaokul ve liseyi tamamladım. çabucak sonrasında ise Anadolu Üniversitenden açık öğretim ile Adalet okudum. İlkokulda fazlaca başarılı bir öğrenciydim, öğretmenlerim aileme okumam için fikir vermişlerdi ancak maddi imkânsızlık ve köy omurundaki yetersizlikler niçiniyle okuyamadım. Evlendikten daha sonra İstanbul’da bir hastanenin kafeterya kısmında çalışmaya başladım. Burada sıhhat alanına olan ilgimi fark ettim ve yeniden üniversite imtihanına hazırlandım. Tercihlerim içinde 75 bursla Üsküdar Üniversitesi Laboratuvar Teknolojisi kısmına yerleştim.” dedi.

“Anne kız ortak mezuniyet heyecanı”

birinci vakit içinderda kızının Üsküdar Üniversitesinde eğitime başladığını tabir eden Acar, kendisinin kızından evvel mezun olduğunu aktardı. Acar: “Kızım Üsküdar Üniversitesi Psikoloji kısmına yerleşti o yıl ben de yeniden üniversite imtihanına hazırlanmaya karar verdim. ömrüm boyunca sıhhat alanına bir ilgim vardı, bu mevzuda araştırmalar yapıyordum. Hastanede çalışmaya başladıktan daha sonra sıhhat alanında çalışmak istediğimi fark ettim. Tercihlerim sırasında ise Laboratuvar Teknolojileri Kısım Lideri Ebru Özkan Oktay hocamızla bağlantı kurunca bu kısma yerleşmeye karar verdim. Üsküdar Üniversitesi serüvenimiz işte bu türlü başladı. Benim kısmım 2 yıllık olduğu için geçen sene mezun oldum, kızım da bu sene. Pandemi ötürüsıyla mezuniyet merasimi yapılamamıştı. Bu sene kızımla birebir anda mezun olma coşkusu ve gururu yaşadım.” biçiminde konuştu.

“Kızımla tıpkı okulda okumak gurur vericiydi”

Bir insanın evladıyla birebir anda mezun olmasının fazlaca gurur verici bir his olduğunu tabir eden Acar; “Kızımla birebir okulda okuduğumuzu duyan herkes epey şaşırıyordu, gıpta ile bakıyordu bize. Kızımla bir yandan okul arkadaşıydık ama fakültelerimiz başka olduğundan birbirimizi fazlaca nazaranmiyorduk. Kızım da benimle birebir okulda okumaktan çok mutluydu bu durumu arkadaş etrafına gururla anlatıyordu. Bu süreçte eşim ve iki oğlumda daima takviye oldular, hiç bir vakit eğitimimize mani olmadılar.” dedi.

“Acar: Meslek maksadım sıhhat alanında çalışmak”

Gelecek amacının mezun olduğu Laboratuvar Teknolojileri kısmı alanında çalışmak olduğunu aktaran Acar; “Benim birinci olarakliğim kendi hastanemde bu alanda işe başlamaktı fakat birtakım niçinlerden dolayı şu an eski nazaranvim olan kafeterya kısmında çalışmaya devam ediyorum. Lakin en yakın vakitte sıhhat alanında çalışmayı hedefliyorum. Tabi olağanüstü bir müddetç olan pandemi sürecini yaşıyoruz, bu şartlarda iş değiştirmek o kadar kolay değil. Ancak ileride bu alanda çalışmayı fazlaca isterim.” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR