Artvin’in ihtişamlı şelalelerinden Mençuna ziyaretçilerini büyülüyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Artvin’in Arhavi ilçesinde kıymetli turizm destinasyonlarından biri olan Mençuna Şelalesi, ihtişamlı manzarası ve etrafındaki güçlü bitki örtüsüyle turistleri ağırlıyor.

İlçe merkezine 28 kilometre uzaktaki Kamilet Vadisi’nde 92 metre yükseklikten dökülen Mençuna Şelalesi, doğal yapısı ve görünümüyle tabiat ve fotoğraf tutkunlarının birinci tercihleri içinde yer alıyor.

Mençuna Şelalesi, dereler üstündeki kesme taşlardan yapılmış tarihi köprüleri ve yağmur ormanlarındaki üzere güçlü ve gür bitki örtüsüyle kaplı doğal hoşlukları bir ortada barındıran Kamilet Vadisi’nin en dikkati çeken yerleri içinde bulunuyor.

Her yıl binlerce turisti ağırlayan şelaleye, sık ağaçlarla çevrili 1 kilometre uzunluğundaki yaklaşık 10 dakikalık yürüyüş yolundan ulaşılıyor.

Bölgede, Arhavi Kaymakamlığı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının yürüttüğü Mençuna Şelalesi Yürüyüş Yolu Projesi kısa müddet evvel tamamlandı.

İlçelerden Yusufeli’ndeki Ciro, Borçka’daki Maral, Hopa’daki Güneşli ve Balıklı şelalelerine oranla ulaşımın daha kolay olduğu Mençuna, bu özelliğiyle bölgede epeyce sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Tıp şirketiyle İstanbul’dan gelerek şelaleyi gezen Murat Pokoy, AA muhabirine, Doğu Karadeniz tipi kapsamında 5 gündür bölgede olduğunu söylemiş oldu.

Mençuna’nın gezip gördüğü şelalelerin en hoşlarından olduğunu vurgulayan Pokoy, “Yürüyüş yolu beni biraz yordu. Kan ter ortasında kaldım fakat beni burada harikulade bir şelale ve tabiat karşıladı. Efsane bir şelale. Benim ikinci gelişim, bir daha geleceğim.” dedi.

Buse Pokoy da İstanbul’dan geldiğini tabir ederek, “Uzun vakittir Karadeniz çeşidi yapmak istiyordum. Yol yoruyor lakin üşenmeyin ve şelaleyi görün. Nitekim görülmeye bedel. Bu kadar yüksekten akan bir şelale daha evvel görmemiştim. Çok etkilendim. Biraz vakit geçtikten daha sonra tekrar gelmeyi planlıyorum.” diye konuştu.

Nuran Vatan ise İstanbul’dan eşiyle Karadeniz çeşidi kapsamında Mençuna’ya geldiğini, şelale ve bölgeyi fazlaca beğendiğini belirtti.

Yürüyüş yolunun yokuş olması niçiniyle yorulduğunu anlatan Vatan, “Dönmeyi düşündüm ancak buraya geldiğimde gördüğüm görüntü her şeye değdi. Fevkalade bir şelale. Buraların daima ‘saklı cennet’ diye isimlendirildiğini duydum, gelip gördüm ki nitekim gizli cennet. Dayanılmaz bir tabiat. Herkese tavsiye diyorum.” sözlerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yusuf Okur