ASELSAN son 3 yılda 400 eseri millileştirdi

odakulebuda

New member
ASELSAN son 3 yılda 400 eseri millileştirdi ASELSAN İdare Konseyi Lideri Haluk Görgün, bugüne kadar 750’nin üzerinde eseri ulusallaştırma müracaatına açtıklarını belirterek, “Son üç yılda yaklaşık 400 eseri tedarikçilerimizin çabalarıyla millileştirdik” dedi.Görgün, 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda ulusallaştırma çalışmalarının tanıtımı ve iş birliği protokollerinin imzalanması merasiminde konuştu.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının, üretim ve hizmet merkezlerine bağımlılığı artırırken global tedarik zinciri kurallarının bir daha şekillenmesine vesile olduğunun altını çizen Görgün, devam eden olağanüstü şartların, kuvvetli rekabet avantajlarına sahip olan Türkiye’yi yeni tehdit ve fırsatlarla karşı karşıya bıraktığını söylemiş oldu. Görgün, “Bu dönüşüm sürecinde, savunma sanayi başta olmak üzere biroldukca bölümde ülkemizin bağımsızlık çabasını sürdüren ve rekabet gücünde belirleyici rol oynayan siz değerli tedarikçilerimizi, bedel zincirimizin en kıymetli kesimi olarak görüyor, oluşturduğumuz ulusallaştırma vizyonu ile güçlenerek yolumuza devam ediyoruz” sözünü kullandı.

Görgün, 2018’de başlattıkları organizasyonel dönüşüm sürecine bu yıl bir kilometre taşı ekleyerek tedarik zinciri idaresi genel müdür yardımcılığı oluşturduklarına işaret ederek, “Toplam sahip olma maliyetine dayalı kıymetlendirme yaklaşımımız ve tedarik zincirinin tüm kademelerine katkı sağlayan yeni organizasyonumuzla, tedarik zinciri idaremizi sürdürülebilir, sade ve çevik bir yapıya ulaştırmayı hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kuruluş misyonu çerçevesinde ulusallaştırma çalışmalarına büyük bir ehemmiyet verdiklerine dikkati çeken Görgün, bu hedef doğrultusunda, tasarım ya da üretim manasında yerli tedarikçilerin üretebileceği tüm eser ve sistemleri tahlil ederek, yerlileştirebilecek kritik teknolojiler üzerinde ağırlaştıklarını söylemiş oldu. Görgün, bu kapsamda tedarikçiler ile ortalarındaki bağı güçlendirmek, ulusallaştırma çalışmalarının aktifliğini artırmak ve dışa bağımlığı daha da azaltmak istediklerini vurguladı.

Görgün, ulusallaştırma çalışmalarını daha sistematik olarak yürütebilmek maksadıyla üç yıl evvel Ulusal ve Yerli Eser Geliştirme Heyetini kurduklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bu heyet bünyesinde millileştirilecek eserler için teknik bilgi broşürleri hazırlıyoruz. Bugüne kadar 750’nin üzerinde eseri ulusallaştırma müracaatına açtık ve son üç yılda yaklaşık 400 eseri tedarikçilerimizin uğraşlarıyla ulusallaştırdık. Kendi göbeğimizi kendimizin kesmesi gerekliliği ile yurt içi alım oranımızı yüzde 70’lerin üzerine taşıdık ve daha da üste taşıyacağız.”

Tedarikçiler ile iş birliğini entegre bir çatı altında toplayarak “Gücümüz Bir” platformunu oluşturduklarına işaret eden Görgün, gucumuzbir.com internet sitesinden ulaşabilen platformda insan kaynaklarından finansa, teknolojik deneyimden teknik alanlara kadar biroldukca kategoride tedarikçilere takviye sağladıklarını aktardı.

“ANLAŞMALI BANKA SAYIMIZI 13’E ÇIKARTTIK”

Görgün, ulusallaştırma sürecinde ehil kaynak bulma konusunda KOSGEB’in ve savunma sanayi kümelenmelerinin kilit rol oynadığını değerlendirdiklerini belirterek, bugün KOSGEB, Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD), ODTÜ Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi ile iş birliği protokolleri imzalayacaklarını kaydetti.

Tedarikçi firmalara finansman kolaylığı da sağladıklarına işaret eden Görgün, şöyleki devam etti:

“Halihazırda 12 banka ile yürüttüğümüz iş birliğine bugün bir yenisini daha ekleyerek mutabakatlı banka sayımızı 13’e çıkarttığımızı duyurmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. 2019’da sizlerle bir ortaya geldiğimiz Güç Birliği Tepemizde ulusallaştırma süreçlerindeki ciddiyetimizi daima bir arada ortaya koymuştuk. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatmış olduğumız çalışmalarımız yardımıyla yurt haricinden tedarik edilen biroldukca eseri artık yerli kaynaklarla ekonomimize kazandırıyoruz. Kesimimizdeki paydaşlarımız ve bedelli iş ortaklarımızla omuz omuza çalışarak bu oranı daha da üste taşıyacağız.”

Konuşmaların akabinde, ASELSAN ile KOSGEB, SASAD, ODTÜ Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi ile iş birliği protokolleri imzalandı. Firmalara teşekkür evrakı takdim edildi.

KOSGEB Lideri Hasan Basri Kurt da imzalanan protokolün 81 vilayetteki KOBİ’ler için son derece kıymetli olduğunu belirterek, “Türkiye’nin savunma sanayi alanındaki çalışmalarına dayanak vermek için var gücümüzle çalışacağız” dedi.