ASELSAN ve Türk Telekom’dan emekli iki bayan birlikte sanat atölyesi kurdu

Pinar

Global Mod
Global Mod
ASELSAN ve Türk Telekom’dan emekli iki bayan birlikte sanat atölyesi kurdu

ANKARA – ASELSAN’dan emekli Aysel Buluş ve Türk Telekom’dan emekli Uğur Ertürk, bir arada kurdukları sanat atölyesiyle 7 yıldır sanatseverlere hizmet ediyor.

Aysel Buluş, sanatını 2010 yılından beri icra ediyor

ASELSAN’dan emekli olduktan daha sonra iğne keçe dersleri aldığını, 2010 yılından beri bu işlerle ilgilendiğini lisana getiren Buluş, “daha sonra 2014 yılında Ulucanlar Sanat Sokağı’na başladım. Burada devam ediyorum, iğne keçe yapıyorum. 21 tane atölyemiz var burada, farklı farklı kollarda arkadaşlarımız çalışıyor. Turistik el sanatlarına bir ilgi duyduğumu fark ettim. O tarafta çeşitli eğitimler aldım. O sanatların içerisinde keçenin bana daha uygun olduğunu düşündüm ve o tarafta ilerledim. O da benim epey hoşuma gitti ve bu alanda devam ediyorum şu anda. Keçe doğal bir eser olduğu için ilgi de hoş. İnsanların ilgisini çekiyor, farklı bir alan. İğne keçeyi epeyce fazla bilen yok. Gelip gördüklerinde güzellerine gidiyor. Zira iğne keçeden giysi de tasarlanabiliyor. Yelektir, çantadır, ya da tablodur. Farklı farklı alanlarda çalışabiliyorum. Bu da insanların ilgisini çekiyor” dedi.

Uğur Ertürk ise biroldukça sanat kısmında hizmet veriyor

Türk Telekom emeklisi Ertürk, ortağı Aysel Buluş üzere emekli olduktan daha sonra sanat kısımlarıyla ilgilendiğini söz ederek, “Bunlar en evvel fotoğrafla başladı. Fotoğraf, seramik, heykel kurslarına gittim. Onlara giderken Altındağ Belediyesi’nin bu biçimde bir sanat sokağı açtığını öğrendim. Müracaat ettim ve burada bir atölyemiz var. Arkadaşımla paylaşıyorum. Fotoğraf, seramik, heykel ben biraz bu biçimde her telden çalan biriyim. Değişik şeylere ilgi duyuyorum. daha sonra taşlara ilgi duydum. Taşlarla tablolar yapıyorum. Bundan daha hayli zevk almaya başladım. Buranın herbiçimde en karışık işle uğraşan atölyesi bizim atölyemiz. her insanın buraya gelmesini istiyorum. Fazla bilmiyorlar burayı, yeni duymuş olanlar var. Bizler de burada gerçekten hoş şeyler üretiyoruz” diye konuştu.

Yılın 365 günü açık olan, çağdaş ve klâsik sanat yapıtları ile ikramlık eşyaların bulunduğu Ulucanlar Sanat Sokağı, daha epeyce tanıtılmak ve sanatseverleri ağırlamak hedefli 16-30 Aralık müddetince düzenlenen Sanat Şenliği ile ziyaretçileri bekliyor.

İhlas Haber Ajansı / Huzeyfe Tarık Yaman – Son Dakika Haberleri