Bayan teşebbüsçü eski fındık deposunu mantar üretim tesisine çevirdi

Pinar

Global Mod
Global Mod
CUMAYERİ, DÜZCE (AA) – Düzce‘de 46 yaşındaki Sultan Keyifli, hobi olarak başladığı mantar yetiştiriciliği alanında aldığı eğitim daha sonrası, eski fındık deposunu üretim tesisine çevirerek iş hayatına atıldı.

Cumayeri ilçesinde yaşayan 3 çocuk annesi Keyifli, mantar yetiştiriciliğini profesyonelce yürütmek için araştırma yaptı.

“Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” projesi kapsamında 2016’da “sağlık” ve “çevre” alanlarında pilot üniversite seçilen Düzce Üniversitesindeki çalışmaları inceleyen Keyifli, geçen yıl Klasik ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi (GETAT) tarafınca açılan Tıbbi Mantar Yetiştiriciliği kursuna başvurdu.

Kursu tamamlayan Memnun, çabucak sonrasında ailesinin de takviyesiyle tıbbi mantar yetiştiriciliği için Cumayeri ilçesindeki eski fındık deposunu üretim tesisine çevirmeye karar verdi.

Memnun, GETAT Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya ile öğretim vazifelisi Selime Semra Erol’dan, mantar yetiştiriciliği ve tesis heyetimi için teknik ve akademik dayanak aldı.

İş ömrüne atılarak aile bütçesine katkıda bulunan bayan, pazar ıstırabı yaşamadan GETAT’a verdiği mamüllerin tıbbi alanda kullanılmasını sağlıyor.

“Girişimcilik düşünen bayanlar bir denemede vazgeçmesin”

Sultan Keyifli, AA muhabirine, mantar yetiştiriciliğinde evvelinde bilgisinin olmadığını, araştırmaları kararı bu işi yapabileceğine karar verdiğini söylemiş oldu.

GETAT’ın kursuna katıldığını anlatan Memnun, “Eğitimin akabinde denemek istedim. Sonuç aldım. sonucumı ailemle paylaştım. Ailemden yardım almam gerekti. Bütün kaideleri bir ortaya getirdikten daha sonra deneme etabına geçtik.” diye konuştu.

Keyifli, fındık deposunda üretim yaptığını lisana getirerek, “Benim için bu iş evvela bir hobiydi, hatta bu işle ilgili epey ince hesaplar yapmadım. Birinci başlarda armağan ettim mantarları etrafıma. Lakin kabaca bir hesap yaptığımız vakit sahiden hoş bir karı var bu işin. Yeni yılda başladım. Birinci tecrübemdi ve birinci mahsulü topladık bu sene. Aldığımız sonuçtan dolayı da fazlaca memnunum. Yaşadığım birinci tecrübenin akabinde bu kadar hoş sonuç almak benim için büyük muvaffakiyet.” tabirlerini kullandı.

Bayanlara, üretime katkıda bulunmaları daveti yapan Memnun, “Girişimcilik düşünen bayanların, hayalperest olmamaları ve sağlam adımlar atarak gerçekçi bilgilerle hareket etmeleri lazım, pes etmeden. Bir denemede de vazgeçmesinler.” dedi.