Bayanların toplumsal eşitliği için karavanıyla kent şehir dolaşıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
BİLECİK (AA) – Ankara‘da yaşayan 3 çocuk annesi Zeynep Göknil Şanal, bayan eşitliği konusunda farkındalık sağlamak için karavana dönüştürdüğü minibüsüyle kilometrelerce yol kat ediyor.

Geçen yıl satın aldığı ve özel işçilikle adeta bir konuta dönüştürdüğü minibüsüne “Düldül” ismini veren Şanal, şaşkın bakışlara aldırmadan, amaçları doğrultusunda Türkiye‘nin birfazlaca bölgesindeki toplantılara giderek otel yerine aracında uyumayı tercih ediyor.

Küçük yaşta ailesiyle göç ettiği Avustralya’dan genç yaşlarda yurda dönerek eğitim ömrünü tamamlayan Şanal, 20 yıl İngilizce öğretmenliği yaptıktan daha sonra Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığında çalıştı.

Ankara’da yaşayan ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında vazife alarak bayanların toplumdaki eşitliği için 26 yıldır çalışmalarına devam eden Şanal, Bilecik‘teki toplantı ve ziyaretlerine karavanıyla katılarak etrafındakilerin ilgi odağı oldu.

Şanal, AA muhabirine, bayan eşitliği için hayata geçirdikleri projede 34 ilin yer aldığını ve 7 bölge mentorundan biri olarak bakılırsav aldığını söylemiş oldu.

Yüz yüze temaslarda bulunmak için kentlere gitmeye başladığını tabir eden Şanal, “34 vilayetten 150’ye yakın örgütle çalışıyoruz ve bayanlarla pandemiden dolayı daha hiç tanışamadık. Bu durum doğrultusunda biraz gözü karartıp beşerlerle tanışıp görüşelim istedik. Evvel Sakarya’da bölge toplantısı yaptık. Bizim bölgede Sakarya, Kocaeli, Bursa, Bilecik ve Bolu var. Artık Bilecik’ten başlayarak vilayetleri tek tek gezeceğim inşallah.” diye konuştu.

“Kadınların eşitliğe kavuşmasını istiyoruz”

Türkiye’de bayanların toplumsal ömrün her alanında eşitliğe kavuşmasını istediklerini, cinsiyet ayrımcılığına karşı kent kent gezerek gayret verdiklerini belirten Şanal, bu çalışmada karavanı Düldül’ün büyük avantaj sağladığını lisana getirdi.

Geçen yıl arabasını değiştirme kanısı üzerine oğlunun teklifiyle bir minibüs satın aldıklarını ve oğluyla bir arada karavana dönüştürdüklerini anlatan Şanal, “Karavanın olması benim için avantaj oldu. Otel kederi yok, yol sıkıntısı yok. Rahat rahat geziyorum.” dedi.

“Kadınbaşımıza” hesabından paylaşıyor

Uzun seyahatlere alışık olduğunu aktaran Şanal, şunları kaydetti:

“Biz ailece gezginiz. Yolda uykum mu geldi, kenara çekerim bir 15-20 dakika uyurum. Uyanır ve yola devam ederim. Ben alışkınım. Jandarma durduruyor. ‘Abla karavan mı bu’ diye soruyor. İçini görmek için müsaade istiyorlar. Merak eden hayli oluyor. Bayan olunca ‘Bunu kim sürüyor’ diye epeyce soruyorlar. ‘Ben sürüyorum’ diyorum, ‘Nasıl yani’ diye reaksiyonlar oluyor. Beşerler bunlara alışacak.”

Zeynep Göknil Şanal, karavanıyla seyahate başlamasının akabinde toplumsal medyada “kadınbaşımıza” isimli hesabından yaşadığı serüveni paylaşmayı ihmal etmediğini de kelamlarına ekledi.

Türk Bayanlar Birliği Bilecik Şube Lideri Ayla Ercan ise Şanal’ın kente karavanıyla geldiğini, otelden yer ayrılmasını istemediğini lisana getirerek, “Önce fazlaca tuhaf geldi. Komşularım bile ‘Ayla abla o burada nasıl kalacak’ dediler. Bizim de güzelimize gitti. Çok enteresan bir konuk ağırladık. Karavanı da hayli hoş. Onda bir sorun yok da biz de isteyeceğiz bu biçimde bir karavan. Sorun ondan olacak üzere.” tabirlerini kullandı.