Bestekar ve piyanist Tuluyhan Uğurlu dengbejlerle dünya turnesine çıkmak istiyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
DİCLE, DİYARBAKIR (AA) – Dünyaca ünlü piyanist ve bestekar Tuluyhan Uğurlu, dengbejlerle dünya turnesine çıkmayı planlıyor.

Uğurlu, Diyarbakır‘da, lisanlara destan sevdaları, aşkları, doğayı, hüznü, acıyı ve birçok vakit gidenin akabinde yakılan ağıdı bölgede “stran” olarak bilinen türkülerle anlatan Kürt kelamlı edebiyatının temelini oluşturan dengbejler ile bir ortaya geldi, piyano ezgileri ile türküleri ve uzun havayı buluşturdu. Uğurlu’nun bu performansı ile Dicle Irmağı için yazdığı “Dicle’nin Efsaneleri” yapıtını de birinci defa seslendirdiği konseri büyük ilgi gördü.

Bugüne kadar birfazlaca farklı yerde konser veren bestekar ve piyanist Uğurlu, AA muhabirine, konserlerine ve çalışmalarına ait açıklama yaptı.

Diyarbakır’ın Anadolu, Mezopotamya ve bütün insanlık için fazlaca değerli bir yer olduğunu tabir eden Uğurlu, Dicle Irmağı için yazdığı “Dicle’nin Efsaneleri” yapıtının çıkış hikayesine değindi.

Uğurlu, şunları kaydetti:

“İnsanlığın isminin konulduğu yer Diyarbakır. Tarihin, kültürün, sanatın, estetiğin yaşandığı ve yaşatıldığı bir yer. Binlerce yıldır gelen gorenekleri notalara dökmek benim için başka bir memnunluk. ‘Dicle’nin Efsaneleri’ni onun için besteledim. ve su canlılara hayat verir ancak ayrıyeten kendisi de canlıdır. Suya seslenirsiniz ve suyun formu değişir. Sevince nazaran hüzne bakılırsa su değişir. Dicle gittiği yerlerde neler gördü, neler yaşadı. Kardeşi Fırat ile birlikte neler gördüler. Aslında bu insanlık tarihini anlatan bir çalışma. Yalnızca Dicle’nin Diyarbakır’ın ya da Şanlıurfa’nın değil. ötürüsıyla temelinde insan var.”

“Dinleyenler hayran oldu, dünyanın her tarafına taşıyacağız bunu”

Dengbejlerle gerçekleştirdiği çalışmaya ait de Uğurlu, bunu yaparken zorlanmadığını, doğaçlamanın karakteri olduğunu aktardı.

Uğurlu, hazırlık yapmadan saatlerce piyano çalabileceğine işaret ederek, “Mehteran takımıyla dünya genelinde konserler veriyorum. Dengbejler ile de birebirini yapacağız. Proje fazlaca sevildi ve fazlaca isteyen var. Dinleyenler hayran oldu. Dünyanın her tarafına taşıyacağız bunu.” dedi.

Temasında Anadolu gelenekleri olan yeni projeleri devam ettireceğini lisana getiren Uğurlu, Hazreti Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü Milletlerarası Anma Törenleri’ne ait de birtakım projelerinin olacağını söz etti.

Uğurlu, “Her seferinde Şeb-i Arus’da birebir şeylerin yapılmasından bir Konyalı olarak bıktım örneğin. Tıpkı bireyler, birebir ilahiler, birebir şeyler… Mevlana demek yenilik demek. Hacı Bektaş-ı Veli yenilik demek. Yunus ve Mevlana yeniliktir, devrimciliktir. Konya ile alakalı enteresan çalışmalar gerçekleştireceğim.” tabirlerini kullandı.

“Z nesli safsatasına inanmıyorum”

Toplumda farklı bölümlerin sıkça kullandığı “Z kuşağı” kavramına ait de değerlendirmede bulunan Uğurlu, şöyleki devam etti:

“Z jenerasyonu safsatasına inanmıyorum. Z alfabenin son harfi. Kıyamet mi kopuyor ki bunlar bir anda Z jenerasyonu oldu. Bunlar birkaç Amerikalı zenginin, bilgisayardan para kazanmış, gerilerine sistemin gücünü almış erkeklerin konuşurken uydurdukları şeyler bunlar. En harika jenerasyon 68 nesliydi. 68 jenerasyonundan hippilerden neler bekleniyordu, ‘dünyayı değiştirecekler’, ‘özgürlük’… Ne oldu? Değerli olan emperyalizme karşı durabilmek. Yaptığımız iş bu topraklara basacak. Asıl konuşulması gereken ise müziğin değiştiği. Müzik tahminen de tek bir melodinin saatlerce yapılan varyasyonları olacak. Tahminen melodi bile olmayacak. bu biçimde şeyler geliyor. Bunları konuşmak lazım. Yenilik bunlar. Tuluyhan Uğurlu da kendisini bu biçimde şeylere adapte ediyor.”

Gençlere tavsiye: “Bu toprağın evladı olsunlar”

Bilgisayarı müzikte en erken kullanan bireylerden biri olduğuna dikkati çeken Uğurlu, elektronik müziği ve teknolojiyi yakından takip ettiğini belirtti.

Uğurlu, rap müziği sevdiğini ve dinlediğini anlatarak, “Protesto, sokağın sesi her vakit kutsaldır. Art sokaklar her vakit özel. New York’taki Harlem’de vakit geçirmeyi epeyce seviyorum. Beni Harlem’de bulabilirsiniz. İnsanlardaki şefkatli bakışları yaşamak için oraya gideceksiniz.” dedi.

Gençlere tavsiyelerde de bulunan Uğurlu, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Kendileri olsunlar. İstedikleri dünya görüşünden olabilirler. İstedikleri inancın sahibi olabilirler, hiç kıymetli değil. Bu toprağın evladı olsunlar. Bu toprağın evladı olduktan daha sonra gerisinde hiç bir kahır yok. Başı bu topraklarda olacak. Kafayı kiraya vermesinler. bu biçimde rahatça küreselleşirsin.”