Boş bulduğu duvarlara fotoğraf yapıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Boş bulduğu duvarlara fotoğraf yapıyor

-Trafo binaları, hastaneler, kafeler, kahvehaneler, restoranlar, berber salonları başta olmak üzere 700 farklı duvara yağlı boya fotoğraf yaptı

DENİZLİ – Denizli‘de emekli Gürcan Ekici, 20 yıldan bu yana duvar ressamlığı yapıyor. Ekici, trafo binaları, hastaneler, kafeler, kahvehaneler, restoranlar, berber salonlarında yaklaşık 700 duvara fotoğraf yaptı.

Denizli’de senelerca devlet memurluğu yaptıktan daha sonra 11 yıl evvel emekliye ayrılan Gürcan Ekici, 20 yıldan bu yana duvar ressamlığı yapıyor. Bu güne kadar trafo binaları, hastaneler, kafeler, kahvehaneler, restoranlar, berber salonları başta olmak üzere 700 farklı duvara yağlı boya fotoğraf yapan Ekici, yurt ortasında farklı vilayetlerde ve yurt haricinde da birfazlaca ülkede duvarlara fotoğraf çizdi. Ekseriyetle görüntü fotoğrafları yapan Ekici, çizdiği fotoğrafların dizaynını da kendi yapıyor.

Duvarın büyüklüğüne bakılırsa duvar fotoğrafını üç gün ile bir haftada bitirdiğini anlatan Ekici; “27 yıl memur olarak teknik ressamlık yaptıktan daha sonra 2010 yılında emekli oldum. Çalıştığım periyotta hafta sonu yahut yıllık izinlerimde bir daha fotoğraf yapıyordum. Emekli olduktan daha sonra büsbütün resme yöneldim. Evvelce köy içerikli tablo çalışmalarım oluyordu. Son vakit içinderda tablo fotoğraf fazlaca ilgi görmemeye başladı. Birfazlaca insan fotoğraf yapmaya başladı. ötürüsıyla manzara manasında cep telefonları, fotoğraf makineleri yaygınlaşmasıyla bir doyuma ulaşıldı. Benim tabiat çalışmalarım yaklaşık 20 yıl öncesine dayanıyor. Büyük boyutlu çalışmalar olduğu için açık söyleyeyim işin ticari istikametiyle kıymetlendirecek olursak duvar fotoğraflarından para kazanıyorum. Duvar fotoğrafları bu manada bana baya katkı sağlıyor. Yaklaşık 700 civarında duvar resmi yapmışımdır. Genelde duvar fotoğraflarını talep üzerine yapıyorum. konularda talep üzerine oluyor, kimi vakit bana bırakıyorlar. Bugüne kadar fazlaca alan boyadım. Metrekare bazında söyleyecek olursak bin 200 metrekare alanda fotoğraf yapmışımdır. Talep edildiğinde öbür kentlere yurtdışına gittiğim oldu. Elektrik trafo binaları, hastaneler, kafeler, kahvehaneler, restoranlar, berber salonları üzere insan sirkülasyonu olan yerlerde çalışmalarım oluyor. Gerimde görmüş olduğunuz fotoğrafın imali üç gün sürdü. Talep eden arkadaşım mevzuyu belirledi. İçeriğini ise başıma nazaran dizayn ettim. Yaklaşık 15 metre eni 3 metre uzunluğu var. Artık ben büyük duvarlara alıştığım için tuvallerde çalışamıyorum” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasan Durna