Bu kurslar yalnızca 55 yaş ve üstü vatandaşlar katılabiliyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
BURSA (İHA) – Bu kurslar yalnızca 55 yaş ve üstü vatandaşlar katılabiliyor

55 yaş ve üzeri vatandaşlara bağlamadan resme, gitardan çiniye kadar birfazlaca kurs fiyatsız olarak veriliyor

BURSA – Nilüfer Belediyesi’nin 55 yaş üstü vatandaşlar için kurduğu Olgun Gençlik Merkezi’ndeki kurslar ilgi görüyor. Bağlamadan resme, gitardan çiniye kadar biroldukca kurs fiyatsız olarak veriliyor.

Altınşehir Mahallesi’nde hizmet veren Olgun Gençlik Merkezi bünyesinde kurslar ilgi görüyor. Merkezde fotoğraf, müzik, seramik, ahşap boyama üzere çalışmaların ve kursların yapılacağı atölyeler, satranç ve tavla üzere oyunların oynanabileceği kafeterya bulunuyor. 55 yaş ve üstü vatandaşların toplumsallaşması amacıyla açılan ve iştirakçilerini yaşlılıkla ilgili olumsuz inançlardan uzaklaştırdığı söz edilen Olgun Gençlik Merkezi’nin ikincisi Beşevler Mahallesi’ne kazandırılacak. Bin 300’ün üzerinde vatandaşın kayıtlı olduğu merkezde kurslar fiyatsız olarak veriliyor. Talep olması durumunda farklı kurslar da açılabiliyor.

Merkezlerin ikincisi ve üçüncüsü de yapılacak

Olgun Gençlik Merkezi’ni ziyaret eden Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, “Bu merkezimiz ismini da verdiğimiz üzere emeklilerin, daha epey muhakkak bir yaş kümesine gelmiş olan insanlarımızın daha rahat vakitlerini geçirebilecekleri bir ortam hazırlamak için yapıldı. Geçtiğimiz periyot Mustafa Bozbey Liderimizle birlikte bu hususla ilgili yapmış olduğumuz değerlendirmeler de bu alanın bu türlü değerlendirilmesinin hoş olacağını düşündük ve bu çalışmayı başlattık. Bugün burada bin 300’ün üzerinde kayıtlı üyemiz var. Bugün bağlama kursları var. Pahalı kursiyerler benden ut kurslarıyla ilgili talepte bulundular. Başka atölyelerimizde fotoğraf, İngilizce, çini kurslarını içerisinde barındırıyor. Biz bu alanları daha hayli genişletmek istiyoruz. İkinci merkezimizi Beşevler’de Yumurta Zirve ismini vermiş olduğumuz bölgede açmayı düşünüyoruz. Çok yakın bir vakit içerisinde orasını da faaliyete geçireceğiz. Üçüncü merkezimiz için ise Cumhuriyet Mahallemiz de düşündüğümüz bir alan var. Orasını da önümüzdeki yılın yazına yetiştirmeye çalışacağız. Bu aktiviteleri daima birlikte bütün Nilüfer’de yaygınlaştırarak devam etmek istiyoruz” dedi.

Bursa‘nın her yerinden iştirak sağlanabilir

Pandemi devrinin kursları biraz engellediğini kelamlarına ekleyen Fazilet, “Evlerimizden çıkamadık. Muhakkak yaş kümeleri maalesef konutlarda kalmak zorunda kaldı. Ancak bugün kendimizi daha rahat hissediyoruz. bir daha korunmaya devam ederek, önlemlerimizi alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu merkezlerimiz fiyatsız ve 55 yaş üstündeki bütün vatandaşlarımız kayıt olabilirler. Bursa’nın her ilçesinden vatandaşlarımız bu kurslara katılabilir” diye konuştu.

Bağlama kursuna gelen Güler Ganis, “Bağlama kursuna biraz geç başladım. Öğrenemem diye korktum lakin hocam bana yardım etti. Arkadaşlara yetişmek üzereyim. Şimdiye kadar çalışıyordum, daha sonra da torunlara baktım. Lakin içimde ukdeydi. Ben buradan fazlaca memnunum” sözlerini kullandı.

Bir öbür kursiyer ise, bağlama çalmanın insanın rahatlattığını kaydederek, “3 yıldır bu kursa geliyordum ama bağlamaya yeni başladım. Daha evvel İngilizce kursuna geldim. Ritim kursu da aldım onlar bitince bağlamaya başladım” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Samet Yanlışsız – Son Dakika Haberleri