“Buluşma” standı Ruberu Sanat Galerisi’nde açıldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
BEYOĞLU, İSTANBUL (AA) – Ruberu Sanat Galerisi’nde, 13 sanatkarın yapıtlarının yer aldığı “Buluşma” standı açıldı.

Beyoğlu‘nun Galata semtinde yer alan galerinin ikinci standında küratörlüğü Murat Kösemen üstlendi.

Galerinin kurucusu, sanat tarihçisi İsmail Erdoğan, açılış öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, ‘Buluşma’nın galerinin ikinci standı olduğunu değinerek, insanların ayrıştığı bir dünyada stantla onları buluşturmak istediklerini lisana getirdi.

Erdoğan, stantta farklı tıp, yaş, fikirlerden sanatkarların yapıtlarının yer aldığını aktararak, “Hatta farklı milletlerden sanatkarların olduğu bir stant olarak bir buluşma gerçekleştirdik. Standımız 1 ay devam edecek yani 16 Kasım‘a ziyaret edilebilir.” dedi.

Stantta yapıtı yer alan karikatürist Dağıstan Çetinkaya, standın kendi alanında hoş işler yapan genç ve usta isimleri bir ortaya getirdiğini söylemiş oldu.

Çetinkaya, “Pandemiden daha sonra insanların içine kapandığı bir ortamda bu biçimde yüz yüze bir buluşma ortaya çıkarması hoş bir şey. Stantta yer alan yapıtlarım, 30 yıllık birikimin sonucunda çizdiğim çizgilerin bir de 3 boyutlu denemesini yapmıştım, o yapıtla yer alıyorum. Ender yer aldığım stantlardan birisi. Bu kadar farklı tıbbın yer aldığı bir stantta benim de yapıtlarımın renk kattığını düşünüyorum.” diye konuştu.

“Eserimde Uzak Doğu ve Türk sanatını buluşturuyorum”

Çinli sanatçı Said Chuanyi Lei de farklı teknik ve kavramlardan sanatkarların yer aldığı karma bir stantta yer almaktan dolayı şad olduğunu belirterek, “Sergiye iki yapıtımla katıldım. Ben daha fazlaca İznik çinisi, kediler ve İstanbul üzerine çalışıyorum. Standın ismiyle uyumlu olarak yapıtımda Uzak Doğu ve Türk sanatını buluşturuyorum.” sözlerini kullandı.

Sanatçı Kasım Tan ise üslubunu kırsalı bırakıp kentleşmeye yönelen toplumun, burada yaşadığı uyumsuzluk ve ortada kalmışlığını resmetmek olarak deklare etti.

Daha fazlaca portre çalışmaları olduğuna dikkati çeken Tan, “Figürleri izleyiciyle göz göze getirip hisleriyle izleyiciyi resme dahil ediyorum ve izleyicinin yapıtta kendisine ilişkin hisleri keşfetmesine çalışıyorum.” dedi.

Stantta ayrıyeten Dr. Naoki Yamamoto Japon Çay Seremonisi aktifliği gerçekleştirdi.

Said Chuanyi Lei, Kasım Tan, Hikmet Barutçugil, Büşra Yurtseven, Hüseyin Ünlü, Dağıstan Çetinkaya, Kamil Açıkgöz, Meryem Akkuş, İsmail Erdoğan, Engin Korkmaz, Mustafa Sönmez, Süleyman Saim Tekcan, Tuğba Renkçi Taştan’ın yapıtlarının yer aldığı “Buluşma” standı 16 Kasım’a kadar ziyarete açık olacak.