Bursa’da kukla ve gölge oyunları çocuklarla buluşuyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
BURSA (İHA) – – Bursa‘da kukla ve gölge oyunları çocuklarla buluşuyor

BURSA – Büyükşehir Belediyesi ismine Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafınca düzenlenen 19’uncu Memleketler arası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Şenliği bu yıl 19.kez gerçekleştiriliyor.

Amacı ‘geleneksel Türk gölge sanatı Karagöz’ü tanıtmak, kültürel ve sanatsal manada milletlerarası paylaşım ve bağlantı ortamı oluşturmak ve bu sanatlar yoluyla ülkeler içindeki dostluğu geliştirmek olarak’ belirlenen şenlikte, oyun gösterimlerinin yanı sıra seminer, stant ve gibisi faaliyetler de yer alıyor. Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın UNIMA (Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği) Ulusal Merkezi ile Karagöz ve Kukla Oyunları Araştırma ve Uygulama Merkezi takviyesi ile düzenlediği şenlik, 19 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek etkinlikler, bugün 12’de salıncak isimli oyunla başladı. Şenlikte Rusya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Arnavutluk, Moldova ve Türkiye’den 18 takım, 34 şov gerçekleştirecek.

Şovlar öncesi ortamızdan ayrılan kukla sanatkarlarının da hürmetle anıldığı programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, “Bütün çocuklarımızı gözlerinden öpüyorum. Güzel geldiniz, sefalar getirdiniz. Bu aktifliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese epey teşekkür ediyorum. Dolu dolu günler geçireceğiz çocuklarımızla. Biz Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak istiyoruz ki çocuklarımız sanat ve spor ile büyüsün. Bunun için çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Yaz-kış spor okullarımızdan, farklı kültürel ve sanat etkinliklerimizi takip etmenizi istiyorum” sözlerini kullandı.

Bursa’nın bir tarih ve kültür kenti olduğunu söyleyen Aktaş, “Bursa’da hayli değerli kültürel pahalar var. Hacivat ve Karagöz’de bunun en bariz örneklerinden bir adedidir. Bu sene Rusya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Arnavutluk, Moldova ve Türkiye’den 18 takım, 34 tane şov gerçekleştirecek. Bu aktifliğin bir şenliğe dönüşmesinde tesiri olan evvelki devir belediye liderlerimize epeyce teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Deniz Okcan – Son Dakika Haberleri