Bursalı kitap kurtları bu fuara akın etti

Pinar

Global Mod
Global Mod
BURSA (İHA) – Bursalı kitap kurtları bu fuara akın etti

Kitap şöleni coşkuyla başladı

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafınca bu yıl ikincisi düzenlenen ve Türkiye‘nin önde gelen yayınevleri, sahafları ve isimlerinin katıldığı kitap fuarı başladı.

Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı, kapılarını ikinci kere Bursalılara açtı. Merinos AKKM’de kitap kurtlarına 10 gün boyunca şölen yaşatacak fuar, Türk filozof Ord. Prof. Hilmi Ziya Ülken’in 120’nci doğum yılına atfedildi. Karabağ zaferi münasebetiyle bu yıl konuk ülke olarak dost ve kardeş Azerbaycan belirlenirken, fuarın gurur konukları da Azerbaycan Müellifler Birliği Lideri ve Halk Muharriri Anar Rızayev ile Türkiye’den Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Mükafatı ve UNESCO Yaşayan Kültür Hazinesi unvanı sahibi Prof. M. Uğur Derman oldu. 120’ye yakın yayınevi ile 200 civarı muharrir ve şairin iştirak sağlayacağı, Ahmet Mümtaz Taylan, Ahmet Taşağıl, Ali Lidar, Ali Utku, Aykut Kazancıgil, Bahadır Yenişehirlioğlu, Bekir Develi, Buket Uzuner, Emrah Safa Gürkan, Ercan Kesal, Hayati İnanç, İkbal Gürpınar, İlber Ortaylı, İsmail Kara, Mehmet Aydın, Metin Önal Mengüşoğlu, Murat Menteş, Mustafa Kara, Nurullah Genç, Savaş Barkçin, Serdar Tuncer, Şükrü Erbaş, ve Turan Karataş üzere biroldukça kıymetli ismin okurlarıyla buluşacağı fuar, renkli merasimle açıldı.

Hasret bitti

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, merasimde yaptığı konuşmada geçtiğimiz yıl pandemi yüzünden fuarı gerçekleştiremediklerini hatırlatarak, “Görüyorum ki büyük hasret varmış. Ağır iştirakten aşikâr oluyor” dedi. Teknolojik dönüşüme karşın kitapların insan hayatının şayet olmazsa olmazı olduğunu tabir eden Lider Aktaş, “Kitaplar dünyaya farklı açıdan bakmamızı, sorunlara farklı tahlil yolları bulmamızı sağlar. Ruhumuzu doyurur, zekamızı kibarlaştırır, niyetlerimizi besler, hayal gücümüzü geliştirir. Bursa’nın kültür hayatına büyük katkı sağlayacağına inandığımız bu tertipte merhum Hilmi Ziya Ülken anısına panel stant ve hatıra kitap hazırladık. Bizleri ziyadesiyle bahtiyar eden Karabağ zaferi münasebetiyle de bu yıl konuk ülke olarak ‘iki devlet tek millet’ dediğimiz Azerbaycan’ı konuk olarak belirledik. Onur konuğu olarak da Azerbaycan Muharrirler Birliği Lideri ve Halk Müellifi Anar Rızayev ile Türkiye’den Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Mükafatı ve UNESCO Yaşayan Kültür Hazinesi unvanı sahibi Prof. M. Uğur Derman hocamızı ağırlıyoruz” diye konuştu.

Okullara 1 milyonluk kitap

Konuşmasında Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın ‘kütüphanesiz okul kalmasın’ projesinden de bahseden Lider Aktaş, Bursa’da şu ana kadar 214 okulda kütüphane oluşturulduğunu hatırlatarak, “Bu kadar kıymetli bir projeye Büyükşehir olarak sessiz kalamazdık. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bu 214 okula tam 1 milyon TL kıymetinde kitap başlayacağız. Ayrıyeten toplumsal sorumluluk kapsamında kitap fuarı boyunca fuar alanında kitap kumbarası oluşturacağız. Bu kumbaraya kitap bağışında bulunabilir, kitaplarınızın okuyucularla buluşmasını sağlayabilirsiniz. Son yüzyılda kuşak kurmak için çabalayan üç isim görüyoruz. Mehmet Akif Ersoy’un Asım’ın jenerasyonu, Necip Fazıl Kısakürek’in Büyük Doğu kuşağı ve Sezai Karakoç’un Diriliş kuşağı. Bu üç isimden biri olan Sezai Karakoç kısa mühlet evvel ortamızdan ayrıldı. Türkiye değerli bir kıymetini kaybetti lakin fikirleri devasa bir külliyat ile elden ele, gönülden gönüle devam edecek. Hayalleri artık bizlere emanet kalan bu üç büyük isme Allah’tan rahmet diliyorum. Kitap fuarımızda merhum Sezai Karakoç ile ilgili bir panel düzenleyeceğiz. 10 gün sürecek olan kitap fuarımıza bütün gençleri, aileleri, öğrencileri, kitap dostlarını, kültür şölenine hasret kalanları bilhassa davet ediyorum” diye konuştu.

Prof. M. Uğur Derman ise, “Kitap yazanı, okuyanı, hazırlayanı, bu fuarı tekrar hazırlayanları tebrik eder, muvaffakiyetler dilerim” dedi.

Azerbaycan Müellifler Birliği Lideri ve Halk Muharriri Anar Rızayev de, “Türkiye’de epey kere bulundum. Son 30 yıldır birinci kere Türkiye’ye başımı dik tutarak geldim. Zira Azerbaycan halkı Türkiye’nin manevi takviyesi ile büyük tarihi bir zafer kazandı. Bütün topraklarımız azattır ve sizi Azat Azerbaycan’a devlet etmek gururunu duyuyorum” diye konuştu.

Fuara katılan devlet eski bakanlarından Muharrir Prof.Dr. Mehmet Aydın da, “Biz bir kitap medeniyetiyiz ki Kur’an-ı Kerim’e kadar giden bir anlayıştır. Bize kitap milleti derlermiş evvelce. O bakımdan bu biçimde bir günde bulunmak, hele bunun kıymetli hocam Hilmi Ziya Ülken ismi ile yapılmış olması benim için gözlerimi yaşatacak kadar önemli” dedi.

Konuşmaların akabinde günün anısına Anar Rızayev, Prof.Dr. Uğur Derman ve Hilmi Ziya Ülken’in torunu Fatma Artunkal’a teşekkür plaketi veren Lider Aktaş, çabucak sonrasında davetlilerle bir arada fuarı gezdi.

İhlas Haber Ajansı / Mehmet Şensöz – Son Dakika Haberleri