Çiftçinin üretim maliyeti artmaya devam ediyor

bencede

New member
Çiftçinin üretim maliyeti artmaya devam ediyor Investing.com – Tarımsal girdi enflasyonu, petroldeki gerilemenin tesiriyle rekor düzeyden düşüşe geçti.

Yurt ortasında çiftçinin üretim yapmak için satın aldığı girdilerdeki (gübre, ilaç, tohum, mazot vs) maliyet bir yılda %135 oranında rekor artış göstermesinin akabinde Ağustos’ta %133,41’e hudutlu düşüş yaşadı. Yıllık bazda gerileme olsa da aylık fiyat artışı devam ediyor. Son ayda ziraî girdi meblağlarında %1,31 oranında artış görüldü.

Ağustos ayında yalnızca güç kaleminde düşüş olurken (%4,72), gübre ve toprak geliştiriciler ile materyallerde %6,5 oranında fiyat artışı yaşandı.

Bir yılda en epey hangi kalemde fiyat artışı oldu?

Rusya ve Ukrayna içinde başlayan savaş eser sevkiyatında büyük aksaklıklara niye oldu. Öncesinde de artan fiyatlar bu lojistik sorunu niçiniyle daha da katlandı.

Son bir yılda en epeyce fiyat artışı gübre ve toprak geliştiriciler kaleminde görüldü. Yıllık artış oranı %235 oldu.

İkinci sırada global petrol fiyatlarındaki artışın tesiriyle güç ve yağlar kalemi geliyor. Bu kümedeki yıllık artış oranı %201.

Hayvan yemi %145, tarımsa ilaçlar %104 oranında bir daha rekor atışlar gösterirken en az fiyat artışı %34 ile veteriner harcamalarında görüldü.

Yazar: Necdet Erginsoy