Çiftçinin üretim maliyeti rekor düzeyde

bencede

New member
Çiftçinin üretim maliyeti rekor düzeyde Investing.com – Tarımsal girdi fiyat endeksi rekor tazeledi.

Çiftçinin üretim yapabilmek için muhtaçlığı olan mamüllerin maliyetini gösteren ziraî girdi fiyat endeksi son bir yılda %134,96 oranında rekor artış gösterdi.

TÜİK’in bugün deklare ettiğı endeks, Haziran’da geçen aya bakılırsa %7,92 oranında artarken geçen yılın Haziran ayında göre de %134,96 oranında yükseliş gösterdi.

en çok maliyet artışı gübre ve güçte görüldü

Bir yıllık süreçte fiyatı en hayli artan eser kümesi %233,89 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve %228,03 ile güç ve yağlar oldu. En az fiyat artışı ise %31,88 ile veteriner harcamalarında yaşandı.

Tarımsal girdi fiyatları niye rekor kırıyor?

En epey fiyat artışı yaşanan eserlere baktığımızda maliyetin %200’leri aşmasında global yükseliş ve döviz etkisinin olduğu görülüyor. Petrol fiyatlarındaki yükseliş çiftçinin mazot maliyetini bu yıl görülmemiş düzeylere çıkardı. Gübrede de ithalata bağımlı olunması ve dövizin tepe düzeylere çıkması niçiniyle maliyetler katlandı.

Girdi maliyetlerinde son bir yılda ziraî yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %72,30, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %145,32 artış gerçekleşti.

Yazar: Necdet Erginsoy