Çin’de koronavirüs alarmı: Üniversiteler karantinaya alındı

odakulebuda

New member
Çin’de koronavirüs alarmı: Üniversiteler karantinaya alındı Çin’in güneyindeki Fucien eyaletinin merkezi Fucou’da artan Covid-19 olayları niçiniyle üniversitelerin karantinaya alındığı bildirildi.

Ulusal basındaki haberlere bakılırsa, salgın denetim ve tedbire önlemleri kapsamında kentteki 36 üniversite ve yüksekokul yerleşkesine giriş çıkışlar yasaklanırken, 9 metropol ilçedeki okullar hafta sonuna kadar tatil edildi.

Fucou Eğitim Dairesi Yöneticisi You Şin, yaptığı açıklamada, yerleşkelerde yaşayan öğrencilerin ve öğretim bakılırsavlilerinin dışarıya çıkamayacağı, yerleşke haricinde yaşayanların ise girişlerinin yasaklanacağını bildirdi.

You, tüm okullar ve eğitim kurumlarına derslerin çevrim içi yürütüleceğini, hafta sonunda yapılacak öğretmen yeterlilik imtihanına ise sadece yeşil sıhhat kodu olan adayların alınacağını belirtti.

Toplam olay 128 kişi

Fucou’da dün hastalık belirtisi göstermeyen 58 hadise tespit edilirken, son salgında toplam olay sayısı toplamda 128’e çıktı.

Vaka sayısı az bulunmasına ve büyük kısmının hastalık belirtisi göstermemesine karşın karantina önlemlerine başvurulması, Çin’in “sıfır vaka” olarak isimlendirilen katı salgın denetim önlemlerini uygulamakta ısrar edeceğine işaret ediyor.

Çin, Covid-19’a karşı, hadiseleri ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler dalındaki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemler, ömrün olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.