“Çingene Kızı” mozaiğinin replikaları ABD için yola çıktı

Pinar

Global Mod
Global Mod
Çingene Kızı” mozaiğinin replikaları ABD için yola çıktı

Kesimleri 58 yıl daha sonra Gaziantep‘e getirilen Çingene Kızı mozaiğinin replikaları ABD için hazırlandı

Hazırlanan replika mozaikler, ABD’ye gitmek için yola çıktı

GAZİANTEP – Modülleri 58 yıllık hasretin akabinde Türkiye‘ye getirilen Çingene Kız mozaiğinin Gaziantep’te hazırlanan replikaları tamamlandı. Tamamlanan mozaiklerin replikaları, Zeugma Mozaik Müzesi’nde düzenlenen merasimin akabinde ABD Ohio’daki Bowling Green State Üniversitesi’ne gönderilmek üzere yola çıktı.

Türkiye’deki en kıymetli kültür mirasları içinde gösterilen ve yıllar evvel Türkiye’den ABD Ohio’daki Bowling Green State Üniversitesi’ne kaçırılan Zeugma mozaiklerinin kayıp 12 modülü, yaklaşık 3 yıl evvel ağır diplomatik teşebbüslerin akabinde Gaziantep’e getirilmişti. Özgün mozaiklerin Gaziantep’e getirilmesi ve Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenmeye başlamasının akabinde Ohio’daki Bowling Green State Üniversitesi’nde sergilenmesi için Gaziantep’te replika mozaiklerin imaline başlandı.

Fırat Irmağı kıyısındaki taşlarla replika mozaikler yapıldı

Ortalarında çingene kızı mozaiğinin de bulunduğu mozaiklerin kopyaları, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Jale Tekinalp Yücel Kültür Sanat ve Merkezi tarafınca hazırlandı. Fırat Irmağı kıyısından toplanan ve devri yansıtan taşlarla üretimi tamamlanan 12 modül replika mozaik, ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’ne gitmek üzere Gaziantep’ten yol çıktı.

Mozaikler için merasim düzenlendi

Gerçeğinden ayırt edilemeyen kopya mozaiklerin ABD’ye seyahati öncesi Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde merasim düzenlendi. Merasime, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Jale Tekinalp Yücel Kültür Sanat ve Merkezi Mozaik Sanatkarı Gülçin Sökücü ile epey sayıda yetkili ve vatandaş katıldı.

“Bugün hepimiz bir tarihe tanıklık ediyoruz”

Düzenlenen merasimde açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, “Bugün hepimiz bir tarihe tanıklık ediyoruz. Yer mozaiği olan bu 12 kesimin, Çingene Kızı’nın ailesinin kesimleri geçtiğimiz senelerda Kültür Bakanımızın, Dışişleri Bakanımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ailesine kavuştu. Bu yapıtları ülkemize tekrar kazandırırken bir kelam vermiştik. Artık bu kelamı tutuyoruz. Bugün bu yapıtların geride gördüğünüz replikalarını Fırat Irmağı’nın taşlarından mozaik ustalarımızla yaparak tamamladık. Orijinallerine uygun biçimde bu eserler yaklaşık iki yıldır yapıldı ve tamamlandı. Artık özgününü aratmayacak biçimde bunları verdiğimiz kelam üzere Amerika’ya Bowling Green State Üniversitesi’ne gönderiyoruz. Bu yapıtların yolları açık olsun” dedi.

“Replika yapıtların kazası belasız ABD’ye ulaşmasını diliyorum”

Yapıtların ABD yolcuğu öncesi açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül ise, “Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın uyumunda, Dışişleri Bakanlığımızın katkılarıyla kayıp eserler Türkiye’ye gelmişti. Bu yapıtların gelmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bu yapıtların replikaları da yapılarak tamamlandı. Bu replikaları yapan sanatkarlara da teşekkür ediyorum. Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin’e bu sürece katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Replika yapıtların kazası belasız bir biçimde ABD’ye ulaşmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Jale Tekinalp Yücel Kültür Sanat ve Merkezi’nde replikaları tamamlanan 12 kesim eser, ABD Ohio’daki Bowling Green State Üniversitesi’ne gitmek üzere yola çıktı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Said Vakkas Yağcı