Çin’in Guangcou kentinde koronavirüs olayları artıyor

odakulebuda

New member
Çin’in Guangcou kentinde koronavirüs olayları artıyor Ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin merkezi olan 18 milyonluk kentte, son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 122, göstermeyen 1813 olay tespit edildi.

Vaka sayısı salgının başından bu yana en yüksek seviyeye çıkarken kentte karantina önlemleri artırıldı.

Guangcou Sıhhat Kurulu Lider Yardımcısı Cang Yi, hafta sonu düzenlediği basın toplantısında, “şehrin, son 3 yıldaki en karmaşık ve sıkıntı salgın tedbire ve denetim durumuyla karşı karşıya olduğunu” belirtti.

Guangcou Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi Parti Sekreteri Cang Coubin de yeni hadiselerin büyük kısmının Omicron altvaryantı “BA.5.2″den kaynaklandığını bildirdi.

Şehirde evvelki gün yeni 746 hadise tespit edilirken sayı dün 1325’e çıkmıştı. Dün tespit edilen hadiselerin 1253’ü İnci Irmağı kıyısındaki metropol ilçe Haycu’da görüldü.

Bölgede yaşayan 31 binden çok kişi, yayılma riskini azaltmak için eyaletin öteki kentlerine gönderildi.

Vakalar Pekin’de de artıyor

Öte yandan başşehir Pekin’de de yeni olaylar ortaya çıkarken yüksek ve orta seviye riskli bölgelerinin sayısı giderek artıyor. Kentte evvelki gün 49, dün ise 59 olay tespit edildi.

Pekin Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi, yeni hadiselerin birtakım üniversite yerleşkelerindeki salgın öbeklerinden ve hane içi yayılmadan kaynaklandığını bildirdi.

Son 24 saatte 5 bin 643 vaka

Ulusal Sıhhat Kurulundan yapılan açıklamaya bakılırsa, Çin ana kiçinde son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 569, göstermeyen 5 bin 74 olay saptanırken günlük olay sayısı son 6 ayın en yüksek düzeyine çıktı.

Vaka sayısının nüfusa oranı az bulunmasına ve büyük kısmının hastalık belirtisi göstermemesine karşın Çin, “sıfır vaka” olarak isimlendirilen katı salgın denetim önlemlerini uygulamaya devam ediyor.

Kovid-19 hadiselerini ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler kesimindeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması yahut kapalı devre sürdürülmesi üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemler, ömrün olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.