Darüşşafaka İmtihanı 29 Mayıs’ta 31 vilayette yapılacak

Ryan

Global Mod
Global Mod
Darüşşafaka İmtihanı 29 Mayıs’ta 31 vilayette yapılacak
Annesi ve/veya babası hayatta olmayan, maddi imkanları yetersiz, yetenekli öğrencilere tam burslu ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2022 yılı giriş imtihanı, 29 Mayıs Pazar günü saat 11.00’de Türkiye’nin 31 vilayetinde düzenlenecek. İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin katılabildiği imtihanda başarılı olan, mali durum araştırması ve sıhhat konseyi denetiminden geçen öğrenciler ortaokuldan üniversiteye kadar tam burslu kolej eğitimi alma hakkı elde edecek.

1863 yılında maddi durumu okumaya elverişsiz çocukların eğitimine dayanak olmak maksadıyla, dört Osmanlı aydını tarafınca kurulan ve 159 yıllık tarihinde binlerce öğrencinin ömrüne dokunan Türkiye’nin eğitim alanındaki birinci sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, kurulduğu günden bu yana “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla binlerce çocuğun ömrünü değiştirmeye devam ediyor.

Annesi ve/veya babası hayatta olmayan, maddi imkanları yetersiz, başarılı çocuklara tam burslu, yatılı ve nitelikli eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2022 yılı giriş imtihanı, 29 Mayıs Pazar günü saat 11.00’de Türkiye’nin 31 vilayetinde düzenlenecek. Her yıl imtihanı kazanan öğrencilerin eğitim, sıhhat, beslenme, barınma ve giysi üzere tüm ihtiyaçlarının karşılandığı ve en güzel halde yetiştirildiği Darüşşafaka Eğitim Kurumları mezunu öğrenciler; İngilizce bilen, bilgisayar kullanabilen, bir müzik aleti çalabilen, spor yapan, epey okuyan akademik olarak kuvvetli, entelektüel merak kazanmışgençler olarak üniversiteye başlıyor. Darüşşafaka, başarılı öğrencilerini üniversite eğitimleri mühletince de burs vererek destekliyor.

31 Vilayette Gerçekleştirilecek Darüşşafaka Giriş Sınavı’na Her Vilayetten Öğrenci İştirak Sağlayabilecek…

Darüşşafaka Giriş İmtihanı; Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Karabük, Kars, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Siirt, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’da gerçekleştirilecek. İmtihana Türkiye’nin her vilayetinden müracaat kabul edilecek; kelam konusu 31 vilayet haricinden imtihana katılacak, maddi durumu elverişsiz öğrenci ve velilerinin en yakın imtihan merkezine gelmek için yapacakları ulaşım masrafına ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafınca dayanak verilecek.

İMTİHANA SON MÜRACAAT TARİHİ: 23 MAYIS 2022

İmtihana katılmak isteyen adayların müracaat evraklarını, Darüşşafaka Ortaokulu’na 23 Mayıs 2022 Pazartesi gününe kadar elden yahut posta yoluyla ulaştırması gerekiyor. İmtihanda başarılı olan öğrenciler, mali durum araştırması ve sıhhat konseyi denetiminin akabinde ortaokuldan üniversiteye kadar tam burslu nitelikli eğitim alma hakkı elde edecek.

Darüşşafaka Giriş İmtihanı müracaat kuralları

Öğrencinin,

• T.C. vatandaşı olması
  • Annesinin ve/veya babasının hayatta olmaması
  • Ailesinin maddi durumunun kolej seviyesinde eğitim almasına kâfi olmaması
  • 2011 ya da sonrasındasındaki senelerda doğmuş olması (Yaş düzeltmesi geçersizdir.)
  • 2021-2022 eğitim-öğretim yılında ilkokul 4. sınıf öğrencisi olması
Darüşşafaka Giriş Sınavı’na başvurmak için gerekli evraklar neler?

• Adayın okumakta olduğu ilkokul müdürlüğünden alınacak ve “ilkokul 4. sınıf öğrencisi olduğunu gösterir imzalı ve mühürlü belge” (Okul karnesi kabul edilmez.)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Vukuatlı aile nüfus kaydı örneği (Suret, fotokopi, muhtar dokümanı, mevt tutanağı kabul edilmez.)
  • Adayın iki (2) adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafı
  • Müracaat Formu (doldurulmuş)
Aday kaydı için müracaatlar 3 Ocak 2022’den itibaren online olarak yapılabilir.

Müracaat için gerekli dokümanların Darüşşafaka Ortaokulu’na postayla ulaştırılması zaruridir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR