Detaylar muhakkak oldu: Güney Kore’den Kuzey’e para teklifi

odakulebuda

New member
Detaylar muhakkak oldu: Güney Kore’den Kuzey’e para teklifi Yonhap ajansının haberine bakılırsa Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, Güney Kore’nin Japonya’nın işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünün kutlandığı bir aktiflikte açıklama yaptı.

Pyongyang idaresinin nükleerden arındırılmasının Kore Yarımadası, Kuzeydoğu Asya ve dünya genelinde sürdürülebilir barış için gerekli olduğunu söylemiş oldu.

Yoon, mayıs ayında Kuzey Kore iktisadının güzelleştirilmesine yönelik duyurduğu planının bilgilerina ait bilgiler paylaştı.

“Kuzey Kore, nükleer programını geliştirmeyi bırakır, nükleerden arındırılma konusunda gerçek ve sağlam bir sureci başlatırsa öngördüğüm yavuz teşebbüs Kuzey Kore’nin iktisadını ve insanlarının hayatını kademeli olarak değerli ölçüde güzelleştirecek.”

GENİŞ ÇAPLI BİR PLAN UYGULANACAK

Plan dahilinde geniş çaplı besin programı uygulayacaklarını, elektrik üretim, iletim ve dağıtım altyapısına yardım edeceklerini, milletlerarası ticaret için liman ve havaalanlarının modernize edilmesine yönelik projeleri devreye alacaklarını lisana getirdi.

Yoon, ayrıyeten Kuzey Kore’nin tarım üretimini artırması, hastanelerini ve sıhhat altyapısını iyileştirmesine yardım etme, memleketler arası yatırım ve finansal dayanak teşebbüsleri uygulama teklifinde bulundu.

Yoon 21 Mayıs’ta ABD Lideri Joe Biden’in ülkeyi ziyareti sırasında yaptığı bir açıklamada, Pyongyang idaresine diyalog kapısının da açık olduğunu lisana getirmiş, “Kuzey Kore değerli ölçüde nükleer silahlardan arınmaya başlarsa iktisadını ve halkının ömür kalitesini uygunlaştırmak için mert bir plan hazırlayacaklarını” belirtmişti.