Dış ticarette Çince ile fark yaratın

Ryan

Global Mod
Global Mod
Dış ticarette Çince ile fark yaratın
Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, İzmir Dış Ticaret Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine “Çince öğrenin, dış ticarette fark yaratın” davetinde bulundu.

Yıllık 207 milyar dolarlık hacme ulaşan ihracatı eğitimli takımlarla daha üst taşımak için Ticaret Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı güçlerini birleştirdi.

Ticaret Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığı içinde 2019 yılı Ekim ayında imzalanan dış ticareti geliştirmeye ait eğitim iş birliği protokolü kapsamında pilot okul olarak belirlenen liseler içinde yer alan İzmir Dış Ticaret Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, 2020 yılı eğitim tahsil devrinde dış ticaret kolunda öğrenci alımına başladı.

Protokol kapsamında Ege İhracatçı Birlikleri, ilgili kolda tahsil goren öğrencilerin marifet eğitimi ve staj süreçlerine, mezun olacak öğrencilerin istihdamının kolaylaştırılmasına ve öğretmenlerin hizmet içi eğitim faaliyetlerine takviye olacak, bunun yanı sıra başarılı öğrencilere burs sağlayacak.

İzmir Dış Ticaret Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Dış Ticaret Kısmı öğrencilerine, müfredatları uyarınca ağır bir İngilizce eğitiminin yanı sıra ikinci yabancı lisan eğitimi de veriliyor.

Ege İhracatçı Birlikleri ve Okul idaresinden temsilcilerin yer aldığı Proje Yürütme Şurası, Ulusal Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu ikinci yabancı lisan havuzu içerisinden farklı kesimlerdeki tartısı ve ehemmiyeti niçiniyle Çince eğitimi verilmesini kararlaştırıldı.

Ege İhracatçı Birlikleri, Çince lisan eğitiminin sağlanması konusunda İzmir Dış Ticaret Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ne takviye veriyor.

İzmir Dış Ticaret Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, Çin’in dünya ticaretindeki pozisyonu hakkında öğrencilere bir ders verdi.

Çin’in yıllık 2,5 trilyon dolarlık ihracat ve 2,1 trilyon dolarlık ithalat hacmine sahip dünyanın ikinci büyük iktisadı olduğu bilgisini veren İşbırakmaz, “Çin günümüzde dünyanın ikinci büyük iktisadı. Lakin 2030 yılında dünyanın en büyük iktisadı olması bekleniyor. Çince alt yapısı niçiniyle batı lisanlarından ayrışıyor. İngilizce yanında ikinci yabancı lisan olarak bir batı lisanı yerine Çince öğrenmek gençlerimizi iş hayatında bir değil 2-3 adım öne geçirecek. Gençlerimizi Çince öğrenmeye davet ediyoruz” diye seslendi.

Protokol kapsamında, dış ticaretimizin geliştirilmesine yönelik gereksinim duyulan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi amacına uygun olarak, Ege İhracatçı Birlikleri ile İzmir Dış Ticaret Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin iş birliğinin süreceğinin altını çizen İşbırakmaz, kelamlarını şu biçimde tamamladı: “Bugün nüfusu 1,5 milyara ulaşan Çin’de İsviçre standartlarında yıllık 80-90 bin dolar kişi başı ulusal gelire sahip 150 milyon insan yaşıyor. Çin yalnızca ihracat yapan bir ülke değil, bununla birlikte büyük bir ithalatçı. Tarih boyunca büyük bir güç olan Çin, dış ticaret alanında çalışacak gençlerimize büyük fırsatlar sunuyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR