Dünyanın Birinci Üniversitesi “Nisibis Akademisi” belgeselinin galası yapıldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
NUSAYBİN, MARDİN (İHA) – – Dünyanın Birinci Üniversitesi “Nisibis Akademisi” belgeselinin galası yapıldı

MARDİN – Mardin‘in Nusaybin Kaymakamlığı, Nusaybin Belediyesi ve İstanbul Gelişim Üniversitesi iş birliğiyle kasım ayında oluşturulan ve 25 öğrencinin yer aldığı sinema atölyesi tarafınca hazırlanan “Nisibis” belgeselinin galası yapıldı.

Nusaybin’de bulunan Dünyanın birinci Üniversitesi Nisibis Akademisi – Mor Yakup Kilisesi serüvenlerinin bir tesadüf kararı başladığını tabir eden Öztaş, “Burası muazzam bir yapı. Biz İstanbul Gelişim Üniversitesi olarak burada bir yandan Nusaybin’in hoşluklarını tanıtmaya bir yandan da gençlerin mesleğine yardımcı olmak istedik. Bu kapsamda açtığımız Sinema Atölyesinde 25 lise öğrencisine üç günlük eğitim verdik. Bu atölyede eğitim alan öğrencilerimiz tahminen ileride direktör, senarist, kameraman yahut sinema projelerinde yer alacaklar. Kurs müddetince hocaları kameradan, ışıktan, senaryodan kelam ederken gençlerimizin gözlerindeki pırıltıyı görmeliydiniz. Eminim hayli hoş bir belgesel ortaya çıktı. Emeğin kendisi epey değerli. İstanbul Gelişim Üniversitesi olarak Nusaybinli gençlerimize her türlü dayanağı vermeye hazırız” dedi.

“Dünyanın Birinci Üniversitesi Nisibis Akademisi Mor Yakup Kilisesi bulunuyor”

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili Ercan Kayabaşı Nusaybin’in devir periyot medyada olumsuz bir biçimde anıldığını fakat Nusaybin’in bunu asla hak etmediğini belirterek, “Bu algının kırılması için Nusaybin Kaymakamlığı, Nusaybin Belediyesi ve ilçede bulunan tüm paydaşlarıyla büyük bir uğraş içerisindeyiz. İlçedeki tarihi, kültürel ve turist yerlerinin gereğince tanıtılamamakta. Burada Dünyanın Birinci Üniversitesi Nisibis Akademisi Mor Yakup Kilisesi bulunuyor. Çabucak yanında Peygamberimiz Hz. Muhammed’in torunlarından Zeynel Abidin Mescidi yer alıyor. UNESCO Süreksiz Kabul Listesi’nde “İnanç Parkı” ismiyle yer alan tarihi yapılarımız, bu topraklarda yüz yıllardır devam eden dinlerin, lisanların, kültürlerin kardeşliğini adeta simgeliyor. Tarihin incisi, medeniyetin kadim bir çiçeği olan Nusaybin’i evvel kendimize tanıtacağız. daha sonra Mardin‘e ardından de tüm ülke sathına Nusaybin’imizin hoşluklarını tüm Anadolu’ya haykıracağız. Emin olun ki Nusaybin tarihi hoşlukları ile doğal hoşlukları ile ve en kıymetlisi insan profili ile tüm Türkiye’ye örnek gösterilecek bir yerdir. Nisibis Belgeseli için İstanbul Gelişim Üniversitesi’ne ve Sinema Atölyesinde yer alan öğrencilere teşekkür ediyorum” halinde konuştu.

Konuşmaların akabinde 25 öğrencinin çektiği belgeselin kamera gerisi, röportajlar ve belgesel gösterimi yapıldı. İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nail Öztaş, Hoş Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Ilıcak Aydınalp, Bağlantı Tasarımı Kısım Lideri Doç. Dr. Nagihan Çakar Bikiç, Dr. Emre Doğan, direktör ve Öğretim nazaranvlisi Ahmet Bikiç ile Araştırma bakılırsavlisi Okan Kırbacı’ya plaket verilirken, Sinema Atölyesinde yer alan öğrencilere sertifika verildi.

Galaya, Kaymakam Ercan Kayabaşı, İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nail Öztaş, Cumhuriyet Başsavcısı Hami Can, Mardin Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Sabahattin Genç, AK Parti Mardin Vilayet Lideri Faruk Kılıç, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İhlas Haber Ajansı / Abdullatif Altunkaynak – Son Dakika Haberleri