Dünyanın dört bir yanından beşerler “Mevlana kentinde” buluşuyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
KONYA (AA) – Konya‘da bu yıl “irfan vakti” temasıyla düzenlenen Mevlana’nın 748. Vuslat Yıl Dönümü Memleketler arası Anma Törenleri’nde yabancı Turist yoğunluğu yaşanıyor.

Her yıl Mevlana’yı anmak için Türkiye ve dünyanın dört bir yanından Konya’ya gelen binlerce ziyaretçi, bu yıl da Mevlana’nın “gel” davetine uydu. Binlerce turist, Mevlana Müzesi‘nde yoğunluk oluşturdu.

Mevlana’yı anma merasimlerine katılan yabancı turistler, kentteki manevi havanın tesirini yaşıyor.

“Ziyaretimde kalbimin arındığını hissettim”

İngiltere’den gelen Aygıtı Malik, AA muhabirine, Müslüman olduğunu, ziyaret ettiği Mevlana’nın türbesinde ağır manevi hisler yaşadığını söylemiş oldu.

Maneviyattan epey etkilendiğini belirten Malik, “Mevlana’nın kabrine dua etmek için geldim. Mevlana hakkında fazlaca şey dinledik. Mevlana Müzesi’ni ziyaret ettiğimde manevî bir şeyler hissettim. Biz Müslümanların kültürü, en âlâ kültür. Ziyaretimde kalbimin arındığını hissettim. Benim hissettiklerim bunlar.” diye konuştu.

Mevlana’dan etkilenerek Müslüman olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelip bir süre evvel Konya’ya yerleşen Craig Victor Fenter de Konya’da fazlaca özel günler yaşadığını, Allah’a duyulan aşkın her şeye sirayet ettiğini hissettiğini lisana getirdi.

“Onun kelamları dünya için epeyce önemli”

Şahit olduğu maneviyatın, ruhunu sakinleştirdiğini ve eşsiz bir tecrübeler yaşadığını söz eden Fenter, şöyleki konuştu:

“Mevlana dünyaya barış getirdi. Onun kelamları dünya için fazlaca kıymetli. Mevlevi ve Konya’da yaşayan biri olarak Şeb-i Arus’un başlangıcında Şemsi Tebriz’in türbesini ziyaret etmek, dua etmek, daima bir arada Mevlana Müzesi’ne gelmek, ilahiler kusursuz bir his. Hazreti Mevlana hayatımın her istikametini etkiledi. Onun şiirlerini, yapıtlarını okuyorum, sema yaptım. Profesyonel alanım müzikti, tıpkı vakitte Mevlevi müziğine de yönelmiş oldum.”

Romanya’dan gelen Foss Brown ise 2 aydır Türkiye’yi gezdiğini ve Şeb-i Arus merasimleri için Konya’da geldiğini kaydederek, “Mevlana Müzesi’nde bir dinginlik hissettim. Bu dinginliği anlamaya çalıştım. Bir sefer bu müzeyi gezdim, daha sonra tekrar gezmem gerektiğine karar verdim. Buradan epey etkilendim.” dedi.

“Mevlana’yı o kadar seviyorum ki hakikaten anlatamam”

Ailesiyle İran’dan gelen 10 yaşındaki Baran Sadeghı Motcheh Khortı da Mevlana’yı ve öğretilerini fazlaca sevdiğini aktardı.

Khortı, şunları kaydetti:

“Burası benim kalbimi epeyce etkiliyor. Burada olduğumuz için epeyce memnunum. Şeb-i Arus’a geldiğim için kendimi fazlaca şanslı hissediyorum. Hazreti Mevlana’yı hayli seviyorum. Mevlana’nın 1500-2000 beytini ezbere biliyorum. Sevgimden yeniden ede ede ezberledim hepsini.”

Mevlana Müzesi’ni ziyaret etmek için İran’dan gelen Mujgan Samiei, tesadüfen Şeb-i Arus’a denk geldiğini belirtti.

Mevlana’ya büyük bir aşk duyduğuna dikkati çeken Samiei, şu biçimde devam etti:

“Aşkı bulmak için buraya geldim. Kendi kalbim için geldim. Cumartesi günü ziyaret etmiştim. Hislerimin aç olduğunu hissettiğim için bugün bir daha geldim. Bu hafta Şeb-i Arus olduğunu bilmiyordum. Öğrendim ki vuslat yıl dönümüymüş. Bu akşam dönüş biletim vardı. Mevlana’yı o kadar seviyorum ki hakikaten anlatamam. Biletimi iptal etmeyi düşünüyorum.”

Uganda’dan gelen Rachael Kısakye de Mevlevilik üzerine araştırmalar yaptığını, Mevlana Türbesi’ne geldiğinde fazlaca ağır hisler yaşadığını lisana getirdi. Kısakye, sema ayinini de heyecanla izlediğini aktardı.

AA / Serhat Çetinkaya – Son Dakika Haberleri