Ege ve Bitlis Eren Üniversiteleri iş birliğini daha ileri noktalara taşıyacak

Ryan

Global Mod
Global Mod
Ege ve Bitlis Eren Üniversiteleri iş birliğini daha ileri noktalara taşıyacak
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, YÖK’ün öncülüğünde başlatılan, Anadolu’daki yeni gelişen üniversiteleri, kıdemli üniversitelerle eşleştirerek; gelişmiş üniversitelerin altyapısını, yetişmiş akademik takımını ve birikimini genç üniversitelerle paylaşan “YÖK Anadolu Projesi” kapsamında Bitlis Eren Üniversitesi heyeti Ege Üniversitesini ziyaret etti.

Yükseköğretim tarihi açısından değerli bir proje olan YÖK Anadolu Projesi kapsamında Bitlis Eren Üniversitesi heyetini Ege Üniversitesinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti lisana getiren Rektör Budak, “Paydaş üniversitemiz Bitlis Eren Üniversitesi ile iş birliğimizi eğitim öğretim faaliyetlerinin de ötesine taşıyarak ekonomik, kültürel, sportif, toplumsal alanlarda da projeler hazırlayarak daha ileri noktalara taşıyacağız. Bu maksat doğrultusunda akademik gücümüzü ve her geçen gün geliştirdiğimiz altyapımızı yeni akademik devirde de Bitlis Eren Üniversitesi ile paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’ı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aygün’ü ve birlikteindeki heyeti makamında ağırladı.Kıdemli ve genç üniversiteleri bir ortaya getiren proje kapsamında yürütülen çalışmaların değerlendirildiği ziyarette, iş birliğinin yeni periyotta de artarak devam edeceğine vurgu yapıldı. İlgili ünite yöneticileri ile gerçekleştirilen toplantının akabinde projeye dayanak veren akademik üniteler ziyaret edildi. Program kapsamında İzmir Milletvekili Necip Nasır, Rektör Budak veBitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’i makamında ziyaret etti. Vali Köşger, ziyaretten duyduğu memnuniyeti lisana getirerek, akademik iş birliğinin değerine değindi.

Yeni periyot yeni projeler ile devam edecek

Yeni akademik devirde de birfazlaca farklı projeyi hayata geçireceklerini tabir eden Rektör Budak, “Türk yükseköğretiminde birinci olan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takviyeleri YÖK’ün öncülüğünde hazırlanarak hayata geçirilen YÖK Anadolu Projesinde, kıdemli üniversite olarak Bitlis Eren ve Iğdır üniversiteleri ile eşleşmiştik. Kıdemli bir üniversite olarak araştırma-geliştirme, eğitim-öğretim ve öğrenci odaklı uygulamalarımız manasında biroldukça tecrübemizi Anadolu’daki genç iki kardeş üniversitelerimiz ile paylaşıyoruz. Daha evvel üniversite olarak paydaş üniversitelerimizi ziyaret ettik. Artık de Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’ı ve birlikteindeki heyeti üniversitemizde ağırlıyoruz. YÖK Anadolu Projesi, gönüllülük aslına dayalı sürdürülen bir proje. Üniversitemiz Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı akademisyenlerimiz bu alanda bilgi, birikim ve tecrübelerini Bitlis Eren Üniversitesinde eğitim öğretimlerini sürdüren öğrencilere istekli olarak aktarıyorlar. Biz iş birliğimizi daha da genişleterek ileri noktalara taşımak istiyoruz. Hem Avrupa Birliği birebir vakitte TÜBİTAK projeleri kapsamında üniversite-üniversite iş birliğine özel bir ehemmiyet veriyoruz. Türkiye’nin her noktasındaki üniversite bizim için kıymetli. Ama, YÖK Anadolu Projesi kapsamında Bitlis Eren Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi ile kardeş üniversiteler olduk. Birbirimize tecrübelerimizi aktararak, birbirimizden öğreneceğimiz epey şey olduğunu görüyoruz. Üniversiteler içinde gerçekleştirilen ziyaretlerin projeyi geliştirme noktasında büyük kıymet arz ettiğini düşünüyoruz. Her iki üniversitemiz ve ülkemiz için de bu projelerin iyi olmasını diliyorum” dedi.

“EÜ’nün kuvvetli olduğu yanlarından istifade etmek istiyoruz”

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş ise “Bitlis Eren Üniversitesi YÖK Anadolu Projesi kapsamında genç bir üniversite olarak, Ege Üniversitesi ile eşleştirildi. Bu eşleştirme ile geçtiğimiz devir üniversiteler içinde kıymetli bir yol kat edildi. Bu kapsamda iki gündür Ege Üniversitesindeyiz. İş birliğimizi geliştirmek istiyoruz. Önümüzdeki periyot yapacağımız çalışmaların yol haritasını belirlemek yeni iş birliklerini hayat geçirmek için kıymetli toplantılar yaptık. Ege Üniversitesinin bilhassa kuvvetli olduğu yanlarından istifade edip, ortak projeler hazırlayarak, birlikte hareket etmek istiyoruz. Ege Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet Budak’a üniversitemiz ismine fazlaca teşekkür ediyorum. Bütün kapılarını bize açarak, dayanak oldular ve olmaya devam ediyorlar. Bu niçinle bizim için hayli değerli bir proje. İnşallah kapsamını daha da genişleterek, iş birliğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Program kapsamında bundan evvelki yılın kıymetlendirilmesi ile yeni periyoda ait yapılacak iş birlikleri ve projeler hakkında ilgili ünitelerin yöneticisi ve akademisyenlerinin iştiraki ile toplantı yapıldı. Toplantının akabinde Bitlis Eren Üniversitesi heyeti EÜ Ana Yerleşkesini ve EÜ Karşıyaka Suat Cemile Balcıoğlu Yerleşkesini ziyaret etti. Program kapsamında İzmir Milletvekili Necip Nasır, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ve Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’i ziyaret etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR