Eğitimde muvaffakiyetin en değerli anahtarı daima gelişim

Ryan

Global Mod
Global Mod
Eğitimde muvaffakiyetin en değerli anahtarı daima gelişim
Daima gelişim prensibini akademik programının yanı sıra eğitim takımında da uygulayan Hisar Okulları 18 eğitmenini daha mezun etti. MEFÜniversitesi’nde Öğrenme Bilimleri Yüksek Lisans programını tamamlayan eğitmenler; Eğitimde Araştırma biçimleri, İleri Eğitim Psikolojisi, İleri Eğitim Sosyolojisi, Eğitim Nörobilimi, Mukayeseli Eğitim Niyeti, Şuurlu Farkındalık, Hareket Araştırması, Eğitimde Sistem Kanısı, Tersyüz Öğretim Metodu, Öğretim Tasarımı dersleri ile bilimsel yeterliliklerini artırdılar.

Öğretmenlik daima eğitimin ve gelişmenin en değerli olduğu meslek kısımlarından biri. Eğitim sisteminde öğrenci öğrenmesini etkileyen onlarca değişken içerisinde öğretmenin kalitesi ve öğretmene sunulan mesleksel gelişim faaliyetleri büyük kıymet arz etmekte. OECD ülkeleri içinde eğitim alanında en başarılı sonuçlar elde eden Finlandiya’da yapılan araştırmalar bu yükselişin arkasındaki en kıymetli faktörün daima gelişim prensibini uygulayarak, eğitimlerine devam eden öğretmenler olduğuna işaret ediyor. Öğretmenlerin eğitimlerine devam etmeleri, program bilgisi ve hazırlığı, öğrenci değerlendirmesi üzere kritik ehemmiyet taşıyan alanlardaki hünerlerinin yükselmesini sağlıyor. Dünyada yürütülen eğitim araştırmaları başarısı düşük öğretmenlerin sınıfına atanmış öğrencilerin muvaffakiyetinin düşük iken; başarısı yüksek olan öğretmenlerin sınıfına atanmış öğrencilerin muvaffakiyetinin yüksek olduğu ortaya çıkarıyor.

Öğrenme disiplinlerarası bir yaklaşım ile ele alındı

Bu ayrıntıların ışığında daima gelişim prensibini akademik programının yanı sıra eğitim takımında da uygulayan Hisar Okulları 18 eğitmenini daha yüksek lisanstan mezun etti. MEF Üniversitesi’nde Öğrenme Bilimleri Yüksek Lisans programını tamamlayan eğitmenler; Eğitimde Araştırma formları, İleri Eğitim Psikolojisi, İleri Eğitim Sosyolojisi, Eğitim Nörobilimi, Mukayeseli Eğitim Kanısı, Şuurlu Farkındalık, Aksiyon Araştırması, Eğitimde Sistem Kanısı, Tersyüz Öğretim Metodu, Öğretim Tasarımı dersleri ile bilimsel yeterliliklerini artırdılar. Program eğitimcilerin, eğitim-öğretim alanındaki bilimsel yeterliliklerini artırmanın yanı sıra, onların eğitim alanındaki sorunlara yaratıcı tahliller üretmelerini sağlayacak, eğitim-öğretim alanındaki tecrübelerini zenginleştirecek ve teknolojideki gelişmeler ışığında öğretme ve öğrenmeye ait disiplinler ortası bir bakış açısı geliştirmelerini sağlayacak.

Kalitenin yükselmesi için daima eğitim koşul

Stratejik Planlama ve Yönetişimden sorumlu Genel Müdür Meral Olcay: “Günümüzde dünya hiç olmadığı kadar süratli değişiyor, eğitimcilerin de bu değişime ayak uydurması gerekmekte. Bu da lakin eğitimcilerin daima eğitimi ile gerçekleştirilebilir. Eğitimciler ömürleri boyunca öğrenmeye devam ederek, gelecek jenerasyonları de ileri taşıyabilir. Okulumuzda 46’sı yabancı, 236 kişilik akademik takımımız mevcut. Her 6 öğrenciye 1 öğretmen düşüyor. Öğretmenlerimizin yüzde 54’ü çift lisanlı, yüzde 50’sinin yüksek lisans ve daha üstü derecesi var.

Columbia Üniversitesi ile işbirliği programımız da sürmekte

Öğretmenlerimizin daima gelişimleri öğrencilere daha düzgün bir eğitim sağlamaları için kritik kıymet taşıyor. Bu kapsamda geçen yıl Columbia Üniversitesi ile eğitim işbirliği mutabakatı imzalamıştık. K-12 düzeyinde bir birinci uygulama olan işbirliği kapsamında akademik takımımız iki yıl periyodik bir eğitim sürecinden geçti. Eğitimler Ölçme Kıymetlendirme, “Meta Cognition (Üstbiliş)” ve Eleştirel Niyet Hüneri hususlarına odaklandı. Bu yıl da18 öğretmenimiz MEF Üniversitesi Tahsil Bilimleri Yüksek Lisans Programından mezun oldu. Okulumuz öğrencilere verilen eğitim kalitesinin dünya standartlarında olması için takımını da daima olarak geliştirmeye devam ediyor” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR