Eşinin ismini yaptırdığı 112 Acil Servis istasyonuyla yaşatıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
BURDUR (AA) – Almanya‘nın Stuttgart kentinde yaşayan 59 yaşındaki Fidan Ören, 22 yıl baktığı felçli eşinin ismini, memleketleri Burdur‘un Karamanlı ilçesine yaptırdığı 112 Acil Sıhhat Hizmetleri İstasyonunda yaşatıyor.

Almanya’da sinirsel rahatsızlığı niçiniyle felç geçiren Murat Ören, geç müdahale yüzünden yatağa bağımlı kaldı. Bu süreçte küçük çocuklarının bakımını da üstüne alan Fidan Ören ise konutta ağır bakım ünitesi kurarak hasta eşini de ihmal etmedi.

ömrün tüm zorluklarını omuzlayan Fidan Ören, senelerca gurbette çalışarak çocuklarını okuttu, yatalak eşinin muhtaçlıklarını karşıladı. Eşinin rahatsızlığından kısa bir süre evvel konut alan ve yüklü kredi borcuna da giren Fidan, maddi olarak da sıkıntı günler geçirdi.

Çocuklarının büyümesi ve çalışmaya başlamalarının akabinde yükü biraz olsun azalan ve sıkıntı günleri yavaş yavaş geride bırakan Fidan Ören, 3 yıl evvel 59 yaşındaki hayli sevdiği eşi Murat Ören’i kaybetti.

Eşinin hastalığı devrinde Almanya’da daima acil servis hizmetine muhtaçlık duyan ve onlar aracılığıyla eşini hastaneye götüren Fidan Ören, çocuklarının da dayanağıyla tüm aile birikimlerini kullanarak eşinin anısına Karamanlı’da 112 Acil Sıhhat Hizmetleri İstasyonu yaptırdı.

Karamanlı Belediyesinin hibe ettiği 800 metrekare alan içine yaptırılan Karamanlı 1 Nolu Murat-Fidan Ören 112 Acil Sıhhat Hizmetleri İstasyonunun merasimle hizmete açıldı. Bu vesileyle AA muhabirine konuşan Fidan Ören, eşinin yurt haricinde geç müdahale edilmesi niçiniyle felç kaldığını vurguladı.

Eşi vefat ettikten daha sonra akıllarında daima bir 112 istasyonu yahut bir hastane odası yaptırma hayali olduğunu belirten Ören, ilçeye yeni 112 Acil Sıhhat Hizmetleri İstasyonu yaptırılacağını duyar duymaz çabucak bunu kendisinin yaptırmak istediğini yetkililere bildirdiğini aktardı.

“Burayı yaptırınca içimiz huzur doldu”

Hayırsever Ören, istasyonu yaptırmak için birikimi kâfi gelmeyince ailesinin tüm mirasını buraya kullanmaya karar verdiğini lisana getirerek, “Kayınvalidem, kayınbabam, annem ve babamdan kalan mirasların hepsini topladım buranın imali için verdim zira hastalığın zorluğunu epey çekmiştik.” sözünü kullandı.

Eşinin memleketini fazlaca sevdiğini vurgulayan Ören, “Eşim Karamanlı’da yaşayamadı. Ben de ismini yaşatayım dedim. Burayı yaptırınca içimiz huzur doldu inşallah hastalar bu istasyon yardımıyla vaktinde müdahale edilerek şifa bulacaklar. Allah tüm ölmüşlerimize hepsine rahmet eylesin, onların mirasıyla bu istasyonu yaptırdık.” değerlendirmesinde bulundu.

Ören, oğulları Yaner ve Tamer’le bağış yapmayı sürdürdüklerini, bilhassa Afrika’daki yardım faaliyetlerine katıldıklarını kaydetti.

“Annem bize hem annelik tıpkı vakitte babalık yaptı”

Almanya’da bir otomotiv firmasında çalışan mühendis Tamer Ören (34), babasının yatağa bağlı kalmasıyla büyük zorluklar yaşadıklarını söz etti.

Annesinin dayanağıyla okuduğunu vurgulayan Ören, “Annem daima yanımızda oldu, onun yardımıyla üniversiteyi kazanıp, bitirdim. Amacımda diplomamı alıp babamın odasındaki yatağın üzerine asmak vardı. Onu gerçekleştirebildiğim için fazlaca mutluyum.” diye konuştu.

Ören, annesinin gösterdiği fedakarlıktan her vakit hayli etkilendiğine işaret ederek şunları kaydetti:

“Babam hastalığı devrinde geceleri uyuyamıyordu. Annem biz rahatsız olmayalım diye geceleri daima uyanıktı. Sabah da erkenden işe koşardı. Bunlar beni epey etkiledi. Okul çıkışı dışarıda oburlarının babalarını görüyorduk. Istırapla konutumuza geliyorduk. Lakin anne sevgisini fazlaca yaşadık. Onun için ona minnettarız. Annem bize hem annelik birebir vakitte babalık yaptı. Bize sevgisini hiç aksatmadı. Ne kadar kederi, sorunu olsa bile bize yansıtmamaya çalıştı. Bizi iyi bir evlat olarak yetiştirdi. 112 Acil Servis ne kadar süratli gelirse o kadar âlâ zira babam rahatsızlandı, felç geçirdi. Biraz geç kalındı. Bu sebeple hastalığı daha da berbatlaştı. Onun için bu istasyon insanlara yararı olduğu sürece babamız ve ölenlerimiz için dua edilse bize kâfi.”

Karamanlı 112 Acil Sıhhat Hizmetleri İstasyonu sorumlusu Acil Tıp Teknisyeni Şeyda Yavuz da ilçeye devlet-vatandaş işbirliğiyle hoş bir acil sıhhat hizmetleri istasyonunun kazandırıldığına vurgu yaparak, “İstasyonumuzda 13 işçi vazife alıyor. Grup arkadaşlarım ismine istasyonda emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.