Euro Bölgesi’nde endüstriyel üretim Temmuz ayında geriledi – Eurostat

bencede

New member
Euro Bölgesi’nde endüstriyel üretim Temmuz ayında geriledi – Eurostat Yazar – Scott Kanowsky

Investing.com – Avrupa Kurulu istatistik ajansının (Eurostat) Çarşamba günü deklare ettiğı yeni bilgilere bakılırsa artan enflasyon ve yaklaşan resesyon dehşetleri firmaların üretimlerini düşürmelerine sebep olurken Temmuz ayında Euro Bölgesi’nin aylık endüstriyel üretiminde, COVID-19 salgınının birinci aylarından bu yana görülen en büyük düşüş kaydedildi.

Bölgedeki sanayi şirketlerinin üretimi, %2,3 oranında düşüşle Haziran ayındaki %1,1’lik çıkarı bilakis çevirirken %1,0’lık düşüş istikametindeki iddiaların de altında kaldı. Bu, Nisan 2020’den bu yana görülen en büyük düşüş oldu.

Yıllık bazda sanayi üretimi, %2,4 ile beklenmedik bir oranda geriledi. Ekonomistler bu sayının %0,4 oranında marjinal bir artış göstermesini bekliyordu.

Fabrikalar bilhassa daha az sermaye malı ya da araç yahut bina üzere varlıklar üretti; bu varlıkların üretimi %4,2 oranında azaldı. ING analistleri, bu gerilemenin temel olarak İrlanda’daki sanayi üretiminde yaşanan yaklaşık %19’luk düşüşten kaynaklandığını belirtti.

Bisiklet ve televizyon üzere sağlam tüketim malları ile şeker ve cam üzere orta malların üretimi de azaldı. Lakin bu düşüşler, güç ve besin ve giysi üzere kalemleri içeren dayanıksız tüketim mallarındaki artışlarla kısmen dengelendi.

Ülke bazında bakıldığında ise Euro Bölgesi’nin en büyük dört iktisadından üçü olan Almanya, Fransa ve İspanya’da, sanayi üretiminde kıymetli düşüşler kaydedilirken İtalya ve Hollanda’da ufak artışlar görüldü.

ING analistleri, “Önümüzdeki aylar için görünüm nispeten kasvetli olmaya devam ediyor. Güç krizi, en epey gaz kullanan üreticiler için Euro Bölgesi genelinde üretim kesintileriyle sonuçlanmaya başladı ve öteki tedarik sıkıntıları azalsa da ortadan kalkmadı.” dedi.