Fakültelerinin meslek okuluyla birleştirilmesini istemeyen Çinli öğrenciler dekanı alıkoydu

odakulebuda

New member
Fakültelerinin meslek okuluyla birleştirilmesini istemeyen Çinli öğrenciler dekanı alıkoydu Çin’de, fakültelerinin meslek okulu ile birleştirilmesini protesto eden öğrenciler, fakülte dekanını 30 saat boyunca alıkoydu.

Ciangsu eyaletine bağlı Dangyang kenti Kamu Güvenliği Bürosu’nun ülkenin toplumsal paylaşım sitesi Veybo’dan paylaştığı açıklamaya göre Nancin Olağan Üniversitesi Congbey Fakültesi’nden kalabalık bir küme öğrenci, Çin Eğitim Bakanlığının aldığı “fakültenin bir meslek okuluyla birleşmesi” planını protesto etti.

30 SAAT ALIKONULDU

Öğrenciler, planın iptal edilmesini talep ederek Congbey Fakültesi’nin Çang soyadlı dekanını 30 saat boyunca alıkoydu.

BBC’nin haberine bakılırsa polis öğrencilere cop ve biber gazıyla müdahale ederek, dekanı protestocuların elinden aldı.

Müdahale kararı bir öğrenci yaralandı.

Protesto, Çin Eğitim Bakanlığının 6 Haziran’da üniversiteler tarafınca fonlanan ve devlet takviyesi almayan bağımsız fakültelerin meslek okullarıyla birleştirileceğini açıklamasının akabinde geldi.

Öğrenciler kelam konusu uygulama niçiniyle okullarının eğitim kalitesi ve prestijinin azalacağından telaş duyuyor.

Çin’de son günlerde Bakanlığın sonucuna reaksiyonlar, kimi üniversitelerde protesto düzenleyerek yahut ilgili makamlara dilekçe vererek gösteriliyor.