Flüt sanatkarı Evcil, Thomas de Hartmann’ın birinci kere kaydedilen “Andaluz” konçertosunu yorumladı

Pinar

Global Mod
Global Mod
Dünyanın önde gelen flüt virtüözlerinden biri olarak gösterilen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) Flüt Küme Şefi Bülent Evcil, Ukrayna doğumlu “Unutulmuş Büyük Usta” olarak nitelendirilen bestekar Thomas de Hartmann’ın birinci defa kaydedilen “Andaluz” flüt konçertosunu yorumladı.

Ukrayna’da 1885 yılında dünyaya gelen Thomas de Hartmann’ın, yaşadığı periyotta yazdığı ve ses getiren yapıtları, devrin orkestraları tarafınca çalındı lakin kayıt altına alınamadı.

Ukrayna asıllı ünlü Amerikalı şef Theodore Kuchar, Hartmann’ın unutulmuş ve daha evvel kaydedilmemiş 6 konçertosunu kayıt altına almak için bir proje başlattı. Kuchar, Türkiye‘yi biroldukça defa yurt haricinde muvaffakiyetle temsil eden flüt solisti Evcil’i flüt konçertosu için bu projede yer almaya davet etti.

Evcil, Kuchar’ın davetiyle, Hartmann’ın seslendirilmemiş yapıtlarının prömiyerlerinin yapılarak kayıt altına alınması maksadıyla Ukrayna’da düzenlenen şenliğe katıldı.

Ukrayna Ulusal Filarmoni Orkestrası ile sanatkarın “Andaluz” konçertosuyla yer alan Evcil, “Unutulmuş Büyük Usta” de Hartmann’ın birinci sefer kayda alınan yapıtına Türk sanatçı olarak flütüyle imza attı.

Projede, Evcil’in yanı sıra kontrabas sanatkarı Leon Bosch, piyanist Elam Sicroff, viyolonsel sanatkarı Matt Haimovitz bestekarın başka konçertolarını yorumladı.

“Kısıtlı müddete karşın yapıtı hazırladım”

Flüt solisti Evcil, AA muhabirine mevzuya ait yaptığı açıklamada, teklif geldiğinde epey heyecanlandığını, kısıtlı müddete karşın yapıtı hazırladığını söylemiş oldu.

Notaları almasıyla üç günde yapıtı hazır hale getirdiğini belirten Evcil, “Dördüncü gün yapıtı çalabilir biçimdeydim. Bir hafta daha sonra da Ukrayna’daydım. Ulusal Filarmoni Orkestrası eşliğinde başladığımız provaların üçüncü gününde konsere çıktık. çabucak sonrasında da yapıtın kaydını yaptık.” dedi.

Kayıtların kısa mühlet daha sonra çıkmasını beklediklerini söz eden Evcil, yapıtların BBC Classic Radyo’da dünya prömiyerini yapacağını, ismi gizli tutulan dünyanın en ünlü kemancılardan birinin de keman konçertosunu çalacağını anlattı.

Evcil, “bu biçimde bir çalışmaya davet edilmem, bir Türk flütçünün projede yer alması sahiden gurur vericiydi, fazlaca sevindim.” sözlerini kullandı.