Gastronomi kenti Hatay’da geleceğin aşçıları sertifikalarını aldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
Gastronomi kenti Hatay‘da geleceğin aşçıları sertifikalarını aldı

Savaş: “Hatay’ın yemeklerinin tanınması için tertiplere devam edeceğiz”

4 aylık interaktif kursa katılan 13 öğrenci, 50 çeşit yemek yapmasını öğrendi

HATAY – Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafınca gastronomi kentleri ağına dahil edilen Hatay’da, Gastronomi Konutu’nda açılan Aşçılık Okulu’nda ki kursiyerler, kurslarını tamamlayarak sertifikalarını aldı. Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş Hatay’ın yemeklerini tüm dünya tarafınca tanınması için tertiplerine devam edeceklerini söylemiş oldu.

Hatay Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi’nin dayanağıyla açılan Aşçılık Okulu’nda farklı üniversitelerin aşçılık ve gastronomi kısımlarında eğitim alan 13 öğrenci, Hatay mutfağını öğrenme fırsatı buldu. Öğrenciler, başka mutfak sanatları eğitiminden farklı olarak 4 ay boyunca teorik eğitimler alarak gelişimlerine katkı sağladı.

Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş kursiyerlerin 4 aylık müddette en az 50 yemek öğrendiklerini belirterek, “Gastronomi Konutu’nda ki birinci aşlık kursumuz da kursu başarılı ile bitiren öğrencilerimize sertifikalarını verdik. Hem onlara usta öğretici olarak takviye veren arkadaşlarımıza, hem Gastronomi Meskeni Müdürü İpek Aslan’a tıpkı vakitte kursu 4 aylık müddet de en az 50 çeşit yemeğimizi öğrenip yapabilen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum ve tebrik ediyorum. Gastronomi Konutu’nda kurslar bundan daha sonra da devam edecek. Daha geniş yemek portföyü ile Hatay’da ve haricinde yemek yapacak arkadaşlarımıza eğitim vermeye devam edeceğiz. Hem eğiteceğiz, hem öğreteceğiz, hem yedireceğiz. Bizim HATMEK’te yemek kurslarımız var ve devam ediyordu. Bir tane de İskenderun’a açacağız ve orada da Hatay’ın yemeklerini insanlarımıza öğretmeye, tüm dünya tarafınca tanınmasına katkı sağlayacak tertipleri yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Hatay Gastronomi Konutu Müdürü İpek Aslan, 13 öğrenci ile kursa başladıklarını, öteki mutfak sanatları eğitiminden farkının ise interaktif yerinde öğrenmeyi sağlamak olduğunu belirtti.

sonrasındasında kursu muvaffakiyet ile tamamlayan kursiyerlere Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş muvaffakiyet evraklarını ve sertifikalarını verdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Gökhan Aklan