“Gaziantep Ağzı” kitapları tanıtıldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
ŞEHİTKAMİL, GAZİANTEP (AA) – Şehitkamil Belediyesince “Gaziantep Ağzı” isimli 3 cilt yapıtın tanıtımı yapıldı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya bakılırsa, Ömer Asım Aksoy KüLtür Merkezi’nde yapılan tanıtımda kitapların içeriğinden bahsedildi.

Kitapta, halk ağzından kesimler, tabirler, atasözleri, dualar ve beddualar yer alıyor.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Şehitkamil Belediye Lideri Rıdvan Fadıloğlu, hazırlanan QR kodu IOS ve Android aygıtlardan QR kod okuma uygulaması ile okutarak hazırlanan web sitesine girilerek, kitaplardaki içeriklere dijital ortamda ulaşılabileceğini belirtti.

Hazırladıkları www.gaziantepagzi.com isimli web sitesinde basılı kitaplardaki içeriklere ulaşılabileceğini söz eden Fadıloğlu, şunları kaydetti:

“Bu iş, belediye olarak yalnız başımıza yapabileceğimiz bir iş değil. Bu hususta dayanaklarını her vakit yanımızda hissettiğimiz İbrahim Yakar hocamıza yürekten teşekkür ediyorum. Bu yapıtın seslendirmesinde emeği geçen Hatice Hanım ile Asım Bey$e yürekten teşekkür ediyorum. Kitap, gerçekten benim ömrümde iz bırakan kitaplardan bir adedidir. Dedem merhum olduktan daha sonra bu kitap, anneannemin kütüphanesindeydi. Anneannem aşikâr bir yaşa geldiğinde 3 kardeş ortamızda kura çekerek paylaştık. Bizdeki yapıtların ıslak imzası var. O günden bu güne o kitabı büyük bir itinayla saklıyorum. Allah kısmet etti, Belediye Lideri olduk. Gaziantep’in kültür hayatı ile ilgili bizden daha sonraki kuşaklara neleri aktarabiliriz konusunun korkusunu yaşarken, Gaziantep Ağzı isimli yapıtı bir daha bastırabilmek ismine uğraş verdik. Telif haklarıyla ilgili durumlar çözüldükten daha sonra Aksoy ailemizin verdiği dayanakla birlikte bu kitap hayata geçirildi. Günün kurallarına uygun olarak bu yapıtın dijital ortamda yayınlanmasını sağlamak, hem de da seslendirmelerin kuşaktan jenerasyona aktarılmasını sağlamak ismine sesli kitap olarak da bu kitabı yayınlamak istedik. Gaziantep ağzının kalıcı olarak bundan daha sonra da devam etmesi noktasında bu çalışmayı hayata geçirmeyi istedik. Ben, kitabın yayımlanmasında emeği olan başta Aksoy ailesi olmak üzere, emek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum.”

,