Gaziantep’in mutfak kültürü bu müzede yaşatılıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Tarihi İpek Yolu‘nda bulunması niçiniyle biroldukca medeniyete konut sahipliği yapan ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafınca “Yaratıcı Kentler Ağı”na dahil edilen Gaziantep‘in mutfaktaki muvaffakiyetinin sırrı, Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde ziyaretçilere aktarılıyor.

Yüzlerce çeşit tencere yemeği, kebapları, tescilli baklavasıyla gastronomi turizminin parlayan yıldızı olan Gaziantep’in, bu kültürel birikiminin tarihçesi müzede anlatıyor.

Gaziantep Kalesi’nin güneyindeki, Türkiye‘nin birinci turizm bakanlarından Ali İhsan Göğüş tarafınca bağışlanan Göğüş Konağı’nda 2008 yılında açılan müze, Türkiye’nin birinci mutfak müzesi olma özelliğine de sahip.

Kent mutfağında kullanılan araç ve gereçlerin yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklere ilişkin görsellerin sergilendiği müzede, yöresel yemeklerden içeceklere, pişirme formlarından hazırlanışına ve erzaklarına kadar kentin mutfak kültürü tanıtılıyor.

Müzede Gaziantep yemeklerinin yapıldığı Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi aracılığıyla da aşçılık kursu veriliyor. bu biçimdelikle kent mutfağının incelikleri meraklılarla paylaşılıyor.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Rehberi Oya Soygenç, AA muhabirine, müzenin Türkiye’nin birinci mutfak müzesi olduğunu hatırlattı.

Müzede Gaziantep mutfağının dünyaya tanıtılmasının amaçlandığını lisana getiren Soygenç, şu biçimde devam etti:

“Burada mutfak araç gereçlerini, kentin yemeklerinin görsellerini görüyorsunuz. Gaziantep mutfağı dünyada kent ismiyle anılan tek mutfaktır. Zira bizim 293 tescilli yemek, 500’e yakın tencere yemeğimiz var. Müzemizde yemeklerin yapıldığı ocaklık, içecek ve yemek külçeşidinin tanıtıldığı aletlerin olduğu odalar var. Toplamda 960 eser sergiliyoruz. Ocaklıkta yüklü olarak bakır eşyalar var. Büyüklerimizin evvelden bakır kullandığını, yemeğin daha lezzetli ve sağlıklı olduğunu söylerler. O yüzden bakır gereçler yoğunlukta.”

“Aşçılık kursu 3 ay sürüyor”

Soygenç, ziyaretçilerin müzeden mutlu ayrıldığını aktararak, “Buraya gelenlerin birden fazla kendisinden de bir şey buluyor ve beğenerek ayrılıyor. Mutfak külçeşidini küçükten büyüğe herkese aşılamaya çalışıyoruz. Ayrıyeten müze içerisinde Gaziantep yemeklerinin yapıldığı Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi var. Burada aşçılık kursu veriliyor. 3 aylık bir eğitimin akabinde sertifika alıyorlar.” dedi.

Ziyaretçilerden Mustafa Yedikardeş ise Aksaray’da sıhhat vazifelisi olduğunu, gezmek için Gaziantep’e geldiğini söylemiş oldu.

Müzenin sıhhat çalışanlarına fiyatsız olmasından memnuniyet duyduğunu anlatan Yedikardeş, “Bizi düşündükleri için sevindik. Gaziantep’e birinci kere geliyorum. Bu müzede sergilenen aletleri birinci kere görüyorum. Farklı bir ortam. Çok keyif aldım. Yeterli ki geldim.” tabirlerini kullandı.

Hatice Maaşoğlu da müzenin kendisini çocukluğuna götürdüğünü belirterek şöyleki konuştu:

“Eskileri hatırladım. Çocukluk dönemimde biz de bu biçimde bir ortaya gelirdik. Artık kimse bir ortaya gelmiyor. Müzeye üçüncü gelişim, bana eskileri hatırlattığı için fazlaca keyifli oluyorum. Şimdiki gençler buradaki aletleri bilmez. Biz de bakırda yemekler yapardık. Her şey daha hoştu. Komşuluk, dostluk vardı. Bu müzeyi açanlara epeyce teşekkür ederim. Burası beni inanılmaz memnun ediyor.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Feride Pelin İnal