gorenler bu enstrümanın ismini soruyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
SİVAS (İHA) – nazarannler bu enstrümanın ismini soruyor

Sivaslı saz imalat ustası, saz ve gitarı birleştirerek yaptığı farklı dizaynlı enstrümana ‘Gisaz’ ismini verdi

SİVAS – Sivaslı saz imalat ustası, saz ve gitarı birleştirerek yaptığı farklı dizaynlı enstrümana ‘Gisaz’ ismini verdi.

Sivas‘ta çocukluğundan beri saz imalatı yapan İsa Demirkoparan’in yaptığı farklı enstrüman bakılırsanlerin dikkatini üzerine çekti. Kasası gitardan sapı ise bağlamadan olan enstrüman ‘Gisaz’ olarak isimlendirildi. Üretimi sırasında yaklaşık 12 basamaktan geçen enstrüman 1 ayda imal ediliyor. hem de sanatkarlar tarafınca hem oturarak tıpkı vakitte ayakta rahat biçimde çalınabiliyor. Farklı tasarımı ve ses tınısıyla merak uyandıran Gisaz’a ağır biçimde talep geliyor.

“Bu nedir diye sorsunlar istedim”

Saz üreticisi İsa Demirkoparan, yaptığı enstrümanın dikkat çektiğini belirterek, “Bu iş benim baba mesleğim. Babam bağlama üretimi yapıyordu, bende çocukluktan gelen merakla bu sanata merak saldım. Çok değişik bir tasarım oldu. Aklıma müzisyenlerin oturmaktan kaynaklı birtakım hastalıklar yaşadığı geldi. Onun için hem görsel olarak dikkat çeksin, hem ayakta tıpkı vakitte kucakta çalınsın istedim. Karşıdan gorenler görsellik manasında çalındığı vakit sanki bu çalınan enstrüman bağlama sesi veriyor ancak nedir diye sorsunlar istedim. bu biçimdelikle değişik bir fikir ürettim kendi kendime. Bağlamaya benzemiyor, ben bunları farklı boyutlarda yaptım. Bu elimdeki biraz küçük uzunluğu daha tiz akort çekiyor. Bunun biraz daha büyük uzunluğu divan sazını andırıyor. Bunun küçüğü büyüğü her tipini yapıyorum” dedi.

“Tasarımı niçiniyle talepler yoğun”

Demirkoparan, Gisaz’a ağır talep olduğunu belirterek, “Yapımı yaklaşık 25-30 gün içinde sürdü, 10-12 basamaktan geçiyor. Bu ismi niye koydun diye soranlar oluyor. Bunun kasası gitar kasasına benzediği için ‘GİSAZ’ olarak isimlendirdim. Hem gitar hem bağlama karışımı üzere kasası gitara benziyor, sapı bağlama sapına benziyor. Talepler ağır, sesi ve görünümü farklı olduğundan dolayı yoğunluk oluyor. Özel olarak isteyenlere yapıyorum” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Volkan Kaplan – Son Dakika Haberleri