Günümüzün Beğenilen Mesleği Dokuma Mühendisliği

Ryan

Global Mod
Global Mod
Günümüzün Beğenilen Mesleği Dokuma Mühendisliği
Türkiye’de En Kısa Müddette İş Bulunan Meslekler içinde Dokuma Mühendisliği Öncelikli Sıralarda Yer Alıyor.

Türkiye’nin dış ticaretinde ivme yaratan dokumacılık ve hazır giysi dalları, üretim kapasitesiyle dünya ölçeğindeki rekabet gücünü arttırıyor. Dokuma ve hazır giysi dallarının tüm üretim basamaklarında kesimin ihtiyaçlarını karşılayan Dokuma Mühendisleri, katma bedelli üretimi nitelikli iş gücüyle sürdürülebilir hale getiriyor.

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) öncesinde öğrencilerin üniversite ve kısım seçiminde kararlarını objektif kriterlere göre verebilmesi için istihdam imkanları ön plana çıkıyor. Üniversite tercihi yapacak öğrencilerin direkt yararlanabileceği ulusal bir araştırma niteliğindeki Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafınca açıklanan datalara bakılırsa, Türkiye’de en kısa müddette iş bulunan meslekler içinde Dokuma Mühendisliği öncelikli sıralarda yer alıyor. İstihdam edilme oranı en yüksek meslek kümeleri ortasında üst noktalarda yerini koruyan Dokuma Mühendisliğinin ortalama iş bulma müddeti ise 4 ay 2 gün olarak öne çıkıyor. Dokuma Mühendisliği kısmında okuyan öğrencilerin 16’sı çabucak hemen mezun olmadan evvel en çok işe yerleşme oranına sahip ikinci bölüm olarak yükseköğretimden sanayiye tecrübe kazanma fırsatına sahip oluyor. Dokumacılık Mühendisliği, değişen teknolojinin gelişmenine uyumlu bir biçimde dönüşen çalışma şartlarının yanı sıra ülkemizde ve dünyada uzun vadede sağladığı imkanlarla geleceğin meslekleri içindeki yerini koruyor.

Medikalden Uzay Havacılığa, Yapay Zekadan Nano Teknolojiye Dokumacılık Mühendisliği

Dokuma Mühendisliği konvansiyonel üretim bazında iplik ve kumaş yapıları, hammadde ve lif yapıları başta olmak üzere üretim süreçlerini ve teknolojilerini kapsayan epey disiplinli bir mühendislik kolu olarak her alanda karşımıza çıkıyor. Dokuma gereçlerinin geliştirilerek giysi teknolojisinin genel işleyişini yöneten mühendisler, öncelikli olarak mamüllerin kaliteli olmasından sorumludurlar. Dokuma günümüzde yalnızca giysi alanında değil süratle değişen ticaret normlarına uygun bir biçimde teknolojiyle bütünleşik olarak trendlere adapte olabilme kabiliyetine sahip çağdaş sanayi kolu haline gelmiştir. Dokumacılık mühendisliği medikal alandan uzay havacılığa, inşaattan kompozif gereçlere, elektronikten akıllı dokumalara, yapay zekadan nanoteknolojiye kadar bir hayli alanda üretim ve tedarik süreçlerinde çalışma imkânı sunmaktadır.

Yüksek ihracat performansıyla milletlerarası rekabet gücü “Tekstil ve Hazırgiyim”de

Türkiye iktisadının lokomotifi olan dokumacılık ve hazır giysi dalları, 81 vilayetimizin tamamında fabrika ve üretim tesislerine sahiptir. Türkiye’nin toplam ihracatında 15’in üzerinde hissesi olan dokuma ve hazır giysi dalları, ülkemizin en çok ihracat gerçekleştiren ikinci kesimi pozisyonundadır. Dokumacılık ihracatı ile dünya sıralamasında altıncı, Avrupa’nın ise en büyük üçüncü tedarikçisi pozisyonunda olan Türkiye dokumacılık ve hazır giysi ihracatında dünya ihracatından 3,2 hisse almaktadır. Ülkemizin iktisadi kalkınması ve memleketler arası rekabet gücünün arttırılmasında öncü dallar içinde yer alan dokuma ve hazır giysi bölümleri, oluşturduğu istihdam ile işsizliğin azalmasına ve toplumun refahına katkı sağlamaktadır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR