Harput Kalesinde zindan, kürsübaşı ve kutsal alan ziyarete açıldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
ELAZIĞ (İHA) – – Harput Kalesinde zindan, kürsübaşı ve kutsal alan ziyarete açıldı

ELAZIĞ – Elazığ‘da tarihi Harput Mahallesi’nde bulunan MÖ 8. yüzyılda Urartu Krallığı tarafınca yapılan Harput Kalesinde, çalışmaları tamamlanan zindan, kürsübaşı alanı ve Urartu kutsal alanı ziyaretçilere açıldı.

Tarihi kaynaklara bakılırsa MÖ 8. yüzyılda Urartu Krallığı tarafınca kurulan ve tarihe ışık tutan Harput Kalesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik ile Fırat Üniversitesi işbirliğinde 7 yıl evvel bir daha başlatılan hafriyat çalışmaları sürüyor. Çalışmalarda FÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Hoş Sanatlar Kısım Lideri Prof. Dr. İsmail Aytaç’ın hafriyat başkanlığında 40 kişilik grup bakılırsav alıyor. Alanda hafriyat çalışmalarının yanı sıra onarım çalışmaları da devam ediyor. Bu kapsamda çalışmaları tamamlanan zindan, kürsübaşı alanı ile Urartu kutsal alanı ziyaretçilere açıldı. Açılışa, Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Lideri Şahin Şerifoğulları, hafriyat lideri Prof. Dr. İsmail Aytaç, hafriyat takımı ve basın mensupları katıldı.

“Bu alan Elazığ ruhunun yaşadığı alandır”

Harput’un kendisini epey etkileyen bir merkez olduğunu belirten Vali Ömer Toraman, “Şehir buradan aşağı taşınmışsa da benim kanaatim Elazığ’ın kökleri buradadır. Kökünden kopmamıştır ve ruhu buradadır. Bu alan Elazığ’ın ruhunun yaşadığı alandır. Koşullar değişiyor. Geçmişte de çeşitli sebeplerle yerleşimlerde çeşitli fizikî değişimler olmuş. Bugün de oluyor ve devam da edecektir. Lakin bu irtibatı hiç bir vakit unutmamak gerekiyor. Bu bir zincirin halkalarıdır. 5 bin yıl öncesine kadar giden hayli değerli bir alan. Harput’la ait bir daha anlaşılabilmesi, tanınması ve tanıtılması, ziyaretçilerin buraların gösterilmesi için yıllar içerisinde hayli emek harcanmış. Hafriyatlarda ortaya çıkan yapıtlardan etkilendim ve şad oldum. Biraz tarihle meşgul olmuş birisi için söylüyorum, buraları kazdıkça unutulmuş bir fazlaca bilgi, manevi hazine çıkacak. Kırık modüller olarak gördüğümüz eserler, gerçekten dünya çapında müzelerde sergilenebilecek eserlerdir” dedi.

Türkiye’de doğal kayalara oyulmuş en büyük kutsal alan

Konuşmaların akabinde iştirakçiler zindan, kürsübaşı alanı ve Urartu kutsal alanını gezdi.