Hasta bakıcılar KO-MEK ile daha şuurlu

Ryan

Global Mod
Global Mod
Hasta bakıcılar KO-MEK ile daha şuurlu
KO-MEK’in Hasta ve Yaşlı Öz Bakımına Dayanak eğitimlerinde onlarca kişi eğitim alarak hasta bakım konusunda daha şuurlu hale geliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK), muhtaçlık duyulan her alanda eğitim vermeye devam ediyor. 354 farklı branşta binlerce şahsa eğitim veren KO-MEK’in Kandıra Kurs merkezinde açtığı Hasta ve Yaşlı Öz Bakımına Dayanak eğitimlerinde onlarca kişi eğitim alarak hasta bakım konusunda daha şuurlu hale geliyor.

BU KURSTA DEĞERLİ EĞİTİMLER VAR

Son devirde özelikle istihdam konusunda da tesirli olan hasta bakım kursları vatandaşlardan da ağır ilgi görmeye başladı. Kimi vatandaş çalıştığı yerde daha şuurlu olmak için eğitimlere katılırken kimi vatandaş da konutta annesine babasına var ise yatan hastasına şuurlu bir biçimde bakım yapmak için bu kurslara katılıyor. Uygulamalı ve teorik bir biçimde verilen eğitimlerde; tesirli şahsi bakım, beslenme, beden mekaniği, aktivite ve antrenman, engelli bireylere bakım, akıl ve ruh sıhhati birinci yardımı, konut kazaları ve alınacak tedbirler, ağır hasta ve hastanın vefatında uygulanacak süreçler üzere değerli eğitimler veriliyor.

ÇALIŞAN DA İŞ ARAYAN DA BU KURSTA

Son periyotta Türkiye’de yükselen meslekler kategorisinde birinci sıralarda yer alan Hasta ve Yaşlı Öz Bakımına Takviye eğitimleri bu alanda iş arayanlara istihdam imkanı sunarken, işçi arayan kurumlar için de vasıflı eleman yetiştiriyor. KO-MEK kurslarında eğitim nazarann vatandaşlar bu alanda sertifikalarını alarak kolay kolay iş bulabiliyor. Kandıra KO-MEK Hasta ve Yaşlı Öz Bakımına Takviye branşında eğitim alan Ömer Aktaş, ‘’Kocaeli Kandıra Devlet Hastanesinde paklık vazifelisi olarak çalışıyorum. İşim ötürüsıyla hastalarla da ilgileniyorum. Sertifika alarak daha şuurlu olmam gerektiğini düşündüğüm için buradayım. Eğitimlerimiz çok hoş gidiyor. KO-MEK bana faydalı olacak’’ tabirini kullandı. Bir öteki kursiyer Tülin Canaslan ise ‘’Kandıra Devlet Hastanesinde paklık nazaranvlisi olarak çalışılıyorum. İşim ötürüsıyla ben de hastalarla yakından ilgileniyorum. Burada verilen eğitimleri arkadaşlarımdan duydum bu eğitimleri tamamlayarak daha şuurlu bir hasta bakıcı olmayı amaçlıyorum. Ben KO-MEK’e ve emeği geçenlere bizlere bu eğitimi verdiği için fazlaca teşekkür ediyorum’’ dedi.

AİLESİNE DAHA DÜZGÜN BAKIM YAPMAK İSTİYOR

KO-MEK yardımıyla konutta bakıma muhtaç ve engelli bireyi y ada yaşlı hastası bulunan vatandaşların da ağır ilgi gösterdiği kurslarda aileler hasta yakınlarına artık daha dikkatli ve uzman bir biçimde bakabiliyor. Bu manada eğitime katılan Ümmühan Uysal, ‘’Ben bir mesken kadınıyım daha evvel kayın babam rahatsızdı uzun yıllar bakımını ben yaptım. Meskende kendi hastası olunca insan daha dikkatli ve ihtimamlı davranmak istiyor fakat birçok şeyi bilinçsiz bir biçimde yapıyorduk. Kayın babam vefat edince bende eğitim alma isteği doğdu. Araştırdığımda KO-MEK’te bu biçimde bir kurs olduğunu öğrendim. Burada hasta bakım kursunda eğitim alarak ilerde yaşayabileceğim bu tıp olaylara daha uzman ve şuurlu bir biçimde müdahale edebilmek ve bakımını yapabilmek istiyorum’’ biçiminde konuştu.

KO-MEK FARKI

Hasta ve yaşlı insanların bir manada eli ayağı olan bakıcıların dürüst, muteber ve vicdan sahibi olmasının yanı sıra eğitimli olması büyük ehemmiyet taşıyor. Meslek eğitimi alanında kendini kanıtlayan KO-MEK verdiği eğitimlerle bu alanda daha donanımlı bireyler yetişmesine dayanak oldu. Hasta ve Yaşlı Öz Bakımına Takviye kursu toplamda 160 saat devam ediyor. Eğitimler daha sonrasında başarılı olan kursiyerlere sertifikaları veriliyor.

ONLİNE KAYIT FIRSATI

Siz de 12 ilçede 43 kurs merkezinde verilen eğitimlere katılmak için www.komek.org adresinden online kayıt yaptırarak istediğiniz branşta eğitim alabilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR