Hayat başarısı için üçlü model…

Ryan

Global Mod
Global Mod
Hayat başarısı için üçlü model…
İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Üsküdar Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen Fi-jital Gelecek Tepesi 2021, tüm süratiyle sürüyor. Doruğun bu kere konuğu konferansları ilgiyle takip edilen Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş oldu. YKS’ye hazırlanan gençlerle buluşan Prof. Dr. Acar Baltaş, pandeminin tesiriyle eğitimden iş hayatına kadar bir epey alanda yaşanan değişime dikkat çekti. 21. Yüzyıl yetkinliklerine işaret eden Prof. Dr. Acar Baltaş, iş birliği, bağ idaresi ve eleştirel düşünme yeteneğinin kesinlikle geliştirilmesi gerektiğini söylemiş oldu. Hayat başarısı için de üç kaide olduğunu belirten Baltaş, “Benim modelim çok sıradan: Birincisi insanların az çabayla sonuç aldığı işleri yapmak. İkincisi muvaffakiyet için terlemek, düşmek ve kalkmak koşul. Üçüncüsü de beşerlerle güzel geçinmek.” dedi. Gençlere bugün yapacaklarının geleceklerini etkileyeceğini de belirten Baltaş, kesinlikle yazın fırsat bulup çalışmalarını ve yabancı lisan öğrenmelerini tavsiye etti.

İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Üsküdar Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen “Fi-jital Gelecek Tepesi 2021” gençleri akademi dünyasının önde gelen isimleriyle buluşturmaya devam ediyor.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve İstanbul Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın açılış panelinin akabinde Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve İsimli Bilimler Ensititüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy’un katıldığı tepe Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş’ı ağırladı.

Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi, Uzman Ruhsal Danışman ve Meslek Danışmanı Ece Tözeniş’in moderatörlük yaptığı program, pandemi niçiniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş, “Yapay Zekânın Sunacağı İmkânlar ve Sınırlar” başlıklı konferansında pandemiyle hayatımıza giren teknoloji ve yapay zekanın eğitimden iş hayatına kadar getirdiği değişiklikleri ele aldı. Gençlerin gelecekte sahip olması gereken yetkinliklere işaret etti.

İş hayatının dönüşümü açısından 2020 yılı referans alınacak

15 ay evvel ömrümüze giren pandemiyle öngoremeyeceğimiz şartların öngörülebilir olduğu bir ortama sürüklendiğimizi belirten Prof. Dr. Acar Baltaş, önümüzdeki süreçte de sürprizlerle karşılaşmamızın sürpriz olmayacağını lakin kesinlikle bugünlerin geçeceğini söylemiş oldu. Prof. Dr. Acar Baltaş, Çinliler birisine kızdıkları vakit ‘Belirsiz vakit içinderda yaşayasın’ diyorlar. Pandemiyle epey farklı bir periyoda evrildik. Ben bir manada 21. yüzyılın kronolojik olarak 1 Ocak 2000’de başlamış olsa da gelecekte tarihçiler tarafınca büyük bir ihtimalle 2020 yılının bir referans alınacağını düşünüyorum. İş hayatının dönüşümü açısından, çalışma ortamının ve çalışanların dönüşmesi açısından. İnsan ömrü uzuyor. Büyük ihtimalle bizi dinleyen gençlerin kıymetli bir kısmı, doğal olağan bir hayat yaşarlarsa 80’li yaşları aşıp 90’lı yaşlara, hatta 90’lı yaşları bile aşanlar çıkacak içlerinden. 2070 yılında emeklilik yaşı 75 olacak yani bu şu demektir: Şu anda gençlerin önünde okulu bitirdikten daha sonra 50 yıllık bir çalışma hayatı olacak ve fazlaca sayıda iş değiştirecekler. Geleceğin meslekleri birfazlaca uçuk kaçık kestirim var fakat tam olarak bilinmiyor.” diye konuştu.

Kriz eğitimde de yeni fırsatlar sunacak

İngiliz devlet adamı Winston Churchill’in “İyi bir krizi asla ziyan etmeyin” kelamını hatırlatan Prof. Dr. Acar Baltaş, “Bizim de ömrümüzde bu kriz. Kriz eldeki bilinen tahlillerin geçerliliğini yitirdiği duruma verilen isimdir. Krizler var olan eğilimleri güçlendirirler ve gerçekleşmesi hayli uzun yıllar alacak olan değişikliklerin süratle hayata geçmesine imkan verir. Burada da o denli oldu. Uzaktan çalışmayı aklına getirmeyecek şirketler ve yöneticiler için bile üretim kesiminde değilse uzaktan çalışmak bir seçenek olmaktan çıktı, mecburiyet oldu. Bu uzun vadede ne sonuç doğuracaktır? Bayan istihdamının artmasına niye olacak ve bayanların üst idarede temsillerinin yükselmesine niye olacaktır. ötürüsıyla iyi sonuçları olacaktır. İkinci hızlanan gelişme ise eğitim alanında oldu. Birtakım imkanlara sahip olan okulların sunduğu uzaktan eğitim Mart’ın üçüncü haftasında tek seçenek haline geldi. Buna hazırıklı olan orta öğretim ve üniversiteler buna ayak uydurmaya çalıştılar ve natürel geçişte büyük badireler oldu. Zira eğitim yüz yüze şayet olmazsa olmaz, insan inasana olmaz dediğimiz şeylerin birçoklarının aslında olabileceğini gördük. Bu krizden eğitim alanında Türkiye’nin beka meselesini çözebilecek büyük bir dönüşüm çıkabilir. Ne manada? Türkiye’deki en büyük meselelerden biri halk çocuklarının nitelikli eğitime ulaşması konusundaki fırsat eşitsizliğidir. ötürüsıyla uzaktan eğitim bu fırsat adaletsizliğini ortadan kaldırma potansiyeline sahiptir.” dedi.

İş birliği ve ilgi idaresi kesinlikle geliştirilmeli

Prof. Dr. Acar Baltaş, 21. Yüzyıl yetkinliklerine işaret ederek gençlerin yeni yetenekler kazanması gerektiğini söylemiş oldu. İş birliği, alaka idaresi ve eleştirel fikrin kesinlikle edinilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Acar Baltaş, “Kulak vereceğimiz insanlardan biri Noah Harari diyor ki, önümüzdeki 25 yıl ortasında mesleklerin 60’ının ortadan kalkacağını, geriye kalan 40’ının da kesinlikle dönüşeceğini biliyoruz. niye olacağını tam bilmiyoruz ancak ne olursa olsun, o işi bu özelliklere sahip olanlar, o işleri yeterli yapacaklar diyorlar. ötürüsıyla da bu özellikleri yani iş birliği, ilgi idaresi kesinlikle geliştirilmesi gereken özellikler. Eleştirel fikir, 5 seçenekli imtihan sistemiyle esir alınmış gençlerin eleştirel fikir geliştirmeleri düşünülemez. Eleştirel niyet olmayınca da yaratıcılığın olması aslına bakarsanız kelam konusu olmaz.” dedi.

Hayat başarısı için üçlü model

Hayat başarısı için epeyce şey söylendiğini kaydeden Prof. Dr. Acar Baltaş, şu biçimde devam etti:

“Benim modelim çok sıradan. Birincisi insanların az uğraşla sonuç aldığı işleri yapmak. Neyi yapmayı seviyorsun? Az çabayla sonuç aldığınız, yaparken vaktin akıp gittiği işler, mevzular, alanlar neler? İkincisi muvaffakiyet için terlemek, düşmek ve kalkmak koşul. Yani düşüp kalkmadan, Yankı Yazgan kitabının başlığındaki üzere “Düşe Kalka Büyümek.” Başarısız olmadan başarılı olmak mümkün değil. Maalesef biz 5 seçenekli imtihan sistemi ile esir aldığımız çocukları bununla birlikte da muvaffakiyetle zehirliyoruz. ötürüsıyla da muvaffakiyetlerinin tereddütlü olduğu yerlere girmekten kaçırıyorlar ve bu biçimdece de potansiyellerini goremiyorlar. Onun için muvaffakiyet yani zora, zahmete katlanmak, başarısızlığı göze almak kıymetli. Üçüncüsü de beşerlerle uygun geçinmek. Harari ne demişti? İki tane değerli özellik saydı. İlgi idaresi ve grup çalışması. Onun için insanlara samimi ilgi göstermek, onlarla bağ kurabilmek, ehemmiyet verdiklerine, değer verdiğimizi göstermek, hayat muvaffakiyetinin kıymetli kaldıraçlarından biri, teknik eğitim ve muvaffakiyetin yanında…”

Hayat için en gerekli olan iki özelliğin, dayanıklılık yani yılmazlık ve öz yeterlilik olduğunu kaydeden Prof. Dr. Acar Baltaş, “Yılmazlık, düşmek ve kalkmak, sorunla karşılaşmak. Sorunun çözemeyince etrafından dolaşmak, gerekirse yardım istemek, farklı yollar denemek ve başarısızlığı göze almak ve başarısızlık kararında kazanılır. Muvaffakiyet gurur verir, başarısızlık geliştirir. Bunun sonunda da öz-yeterlik kazanılır.” dedi.

Kendi öykünüzü yazmak için sorumluluk almanız gerekir…

Gençlere bugün yaptıklarının geleceklerini belirleyeceğini söyleyen Prof. Dr. Acar Baltaş, tavsiyelerini şu biçimde sıraladı: “ötürüsıyla bugün kesinlikle açık kaynaklardan sertifika alın, yazın her fırsatı bularak çalışın, staj yapın, fiyatsız çalışın lakin çalışın. Kesinlikle yabancı lisanınızı geliştirin. Eğlenerek, gezerek vakit geçirmeyin. Bu vakti geçirenler, vakitlerini bu biçimde kullanmayanların gerisinde kalacak. Okul öğrenci kulüplerinde, sivil toplum örgütlerinde, toplumsal sorumluluk projelerinde bakılırsav alın. Bu projelerde, birtakım projelerin öncülüğünü yapın, liderliğini yapın. Bu size hayat için en kıymetli olan beceriyi, duygusal zekânın en kıymetli özelliğini kazandıracak, buyruk verme yetkisine sahip olmadığınız insanları yönetmeyi. ötürüsıyla bugün yaptığınız geleceği belirleyecektir. Yapay Zekâ bize büyük imkânlar sunacak lakin beraberinde önyargılarımızı pekiştirmek üzere epeyce kritik bir sonuç da doğurabilir. Sonuç olarak kendi öykünüzü yazmak için sorumluluk almanız gerekir.

11 Haziran’a kadar devam edecek

Bilhassa üniversite imtihanına girecek adayların ağır ilgi gösterdiği Fi-jital Gelecek Tepesi 2021, 11 Haziran 2021 Cuma gününe kadar devam edecek. Dorukta Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan “Hibrit Periyotta Fi-jital Eğitim” başlıklı bir konuşma yaptı. Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Canan ise 11 Haziran’da “Dijital Gelecekte İnsan Kalmak” başlıklı konuşmasıyla gençlerle bir ortaya gelecek. Zoom üzerinden gerçekleştirilecek tepe, Üsküdar Üniversitesi Resmi Youtube kanalından da takip edilebilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR