Hobi olarak başladı, gelir kapısına dönüştürdü

Pinar

Global Mod
Global Mod
ARTUKLU (İHA) – Hobi olarak başladı, gelir kapısına dönüştürdü

Mardin‘in konut ve eşya külçeşidini yaşatmak için eşyaların minyatürlerini üretiyor

MARDİN – Mardin’de tarihi ve kültürel konut eşyalarının minyatürlerini hobi olarak yapmaya başlayan Levent Erkar, hobisini gelir kaynağına dönüştürdü.

Mardin’in Artuklu ilçesinde yaşayan 41 yaşındaki Levent Erkar 16 yıldır dekorasyon işiyle uğraşıyor. Erkar, boş vakit içinderında Mardin’in mesken ve eşya külçeşidini yaşatmak için 1960-1970’li senelerda kullanılan mesken eşyalarının minyatürlerini üretiyor. Eserlerini ceviz, çam ve kiraz ağaçlarından yapan Erkar, divan, aynalı dolap, sedir, kanepe, taht ve 20’yakın çeşidin üretimini yapıyor. Yakınları tarafınca eserleri beğenilip desteklenen Erkar tarihi çarşıda bulunan küçük dükkanında mamüllerini satışa sundu. Eserler yerli halkın anılarını tazelerken, gelen turistlerin de ilgisini çekti.

16 yıldır dekorasyon işi yapan Levent Erkar, “Boş vakitlerimde kahvede, sağda, solda gezmeyi sevmem. Mardin’in eski tarihi dolapları, divanları ve tahtlarını, hem hobi niyetine tıpkı vakitte eski tarihi yaşatma hedefiyle yapıyorum. Eserlerimi ceviz, çam ve kiraz ağaçlarından yapıyorum. Satışlarımız epey şükür düzgün. Dışarıdan gelen yabancı turistler, yerliler ve herkes beğeniyor eserlerimi. Bu dolap 1950- 1960 senelerında ninelerimizin evvelden kullandığı ceviz dolapların minyatür halidir. İmal kademesi insanın eline kalıyor. Bu Allah vergisidir” dedi.

“Benim için üretimi 1 saat sürüyor”

Eski Mardin kültüründe klima, pervane olmadığı vakit Mardin halkının yüzde 90’ı dışarıda, damda yattığını bildiren Erkar, “Buna taht diyoruz. Bu tahtanın üstünde uyurlardı. Şu anda kafeteryalarda sedir niyetine kullanılan, müşterilerin oturduğu, çay kahvesini içtiği bir taht modelidir. Bir başka eser ise eski divan hem dolaplı hem yatak tıpkı vakitte oturacakları divandır. Bu divanın satış fiyatı 60 liradır. Bu tahtın satış fiyatı 30 liradır. uygun olduğu için fiyatlar insanları rahatsız etmiyor. Gümüşlüğümüz 50 liradır. Bilhassa yabancı turist kümesinin ilgisi fazlaca. Yerli halkın da tatlı anılarını hatırlatıyor. Sevinip tebrik ediyorlar beni. tıpkı vakitte teşekkür ediyorlar bana. Gelen müşteri Almanya’ya kadar akrabaları için 200 tane sipariş veriyor” diye konuştu.

“Hobi olarak yaptım, gelir kaynağına dönüştü”

Yaptığı minyatürlerin yakınları tarafınca beğenildiğini lisana getiren Erkar, “Akrabalarım, kardeşlerim, dostlarım bana bunu hem tanıtım gayesiyle yapmamı söylemiş olduler tıpkı vakitte bir ek gelir sağlaması hedefiyle bu biçimde bir işe girdim. Mutluyum epey şükür. Mardin’e has ne var ise eski 1960, 1970’lerde kullanılmış çekyat, divan, kanepeler olsun kestirimi 20’ye yakın çeşidim var. Maksadım Mardin’e has, Mardin’in eski tarihini yaşatmak. İş yoğunluğum ise kışın bunları daha epeyce yapabiliyorum. Yazın dükkandayım ya da dekorasyon işindeyim. Lakin kışın biliyorsunuz fazla iş olmadığı için meskende kapandığımı vakit bunlarla uğraşıyorum” halinde konuştu.