İDDEF Afganistan’da cami ve medrese açtı

odakulebuda

New member
İDDEF Afganistan’da cami ve medrese açtı İnsana Bedel Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), eğitim ve insani yardım çalışmalarını sürdürdüğü Afganistan’da hayırseverlerin takviyesiyle başşehir Kabil’de inşa ettiği Seyyidül Murselin Medresesi ile Güç ve Su İşleri Bakanlığı Camii ve Gazni kentinde tamamlanan Sultan Mahmud Gaznevi Mescidi’ni hizmete açtı. Türkiye’den Afganistan’a giden İDDEF İcra Şurası Üyeleri ile İsmailağa heyeti açılış merasimlerine iştirak sağlayarak, bir dizi ziyaret ve temasta bulundu. Afganistan’da insani krizin yaşattığı ıstırapların azalması için yıl uzunluğu süren yardımlarıyla birlikte ülkenin imar ve ihya sürecine takviye olan İDDEF, eğitim ve insani yardım seferberliği kapsamında değerli adımlar attı.

EN DEĞERLİ YAPI TAŞI EĞİTİM

İDDEF olarak, “Kardeş uygun günde değil, sıkıntı günde aşikâr olur” anlayışıyla Afganların elinden tutularak tüm gereksinimlerinin giderilmeye çalışıldığına dikkat çekilen açıklamada şu sözler kullanıldı: “Hepimizin bildiği üzere savaştan çıkan toplumlarda her şeye gereksinim vardır. Sıhhat, eğitim, iktisat, barınma, besin üzere biroldukca nakdi ve tıpkı yardımlar yaparak mazlum ve mağdur insanların rahat bir nefes alması için çaba ediyoruz. Afganistan’ın bilhassa ilerlemesinin ve ayakta kalmasının en kıymetli yapı taşını eğitim olarak görüyoruz. Ülkenin yarınlarına duyduğu umut, birlik ve birlikteliği için eğitim çalışmalarımızı artırıyor, eğitime dayanak olarak insani yardım çalışmaları yapıyoruz.”

KALICI ESER TEŞEKKÜRÜ

Açılış merasimlerinin akabinde Afganistan’daki istişare ve temaslarını sürdüren İDDEF ve İsmailağa heyeti, başşehir Kabil’de Afganistan süreksiz hükümetinin Eğitim Bakanı Mevlevi Habibullah Ağa, Güç ve Su İşleri Bakanı Molla Abdullatif Mansur, İçişleri Bakanı Siraceddin Hakkani ve Dışişleri Bakanı Emirhan Muttaki’yi ziyaret etti. Ziyarette bakanlarla bir arada ülkede yapılan faaliyetler ve yapılabilecek çalışmalar hakkında istişarelerde bulunulurken, insani yardım, kız ve erkek çocuklarının eğitimi, su sorunlarının tahlili, ziraat, tarım ve kırsal kalkınma, savaş ve işgal niçiniyle yetim kalan çocuklar için yetimhane inşası, bildiri ve uyuşturucu ile uğraş üzere biroldukça mevzu masaya yatırıldı. Bilhassa İDDEF’in ülke halkının hizmetine sunulan kalıcı yapıtları inşa etmesinden dolayı Afganistan Eğitim Bakanı Mevlevi Habibullah Ağa ile Güç ve Su İşleri Bakanı Molla Abdullatif Mansur teşekkür etti.

İDDEF’ten yapılan açıklamada, “Kardeş ülke Afganistan bilhassa işgal devrinin sona ermesinin akabinde hızla toparlanmaya çalışıyor. Devletimiz öncülüğünde ülkemizden ‘İyilik Trenleri’ ile insani yardım ulaştırılarak kriz hafifçeletilirken, İDDEF olarak ülkenin imar ve ihya sürecinde yer alarak eğitim çalışmaları yapıyoruz. Bu kapsamda hayırseverlerimizin takviyesiyle inşa ettiğimiz Sultan Mahmud Gaznevi Mescidi, Seyyidül Murselin Medresesi ile tadilatını tamamladığımız Güç ve Su İşleri Bakanlığı Camii’nin açılışını gerçekleştirdik. Ülkenin yarınları olarak çocuklar ve gençler medresemizde fiyatsız olarak âlâ bir eğitim alacaklar” denildi.

SAVAŞIN İZLERİ MESCİTTEN SİLİNDİ

Türkiye’den hayırseverlerin dayanağıyla Kabil’de inşa edilerek bölgedeki gereksinim sahibi çocuk ve gençlerin fiyatsız eğitim alması gayesiyle hizmete kazandırılan Seyyidül Murselin Medresesi için açılış merasimi yapıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti, konuşmalar ve temennilerle açılan medreseyi iştirakçiler öğrencilerle bir arada gezerek sohbet etti. Ayrıyeten savaş ve ekonomik meşakkatler niçiniyle kullanılamaz duruma gelen Güç ve Su İşleri Bakanlığı Camii’ni tadilat eden İDDEF, caminin açılışını gerçekleştirirken, Gazni kentindeki Sultan Mahmud Gaznevi Mescidi’ni hizmete aldı.