İlber Ortaylı, Yunus Emre Müelliflik Kampı’nda öğrencilerle buluştu

Pinar

Global Mod
Global Mod
İlber Ortaylı, Yunus Emre Müelliflik Kampı’nda öğrencilerle buluştu

AKSARAY – Aksaray Valiliği öncülüğünde Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı ile ortaklaşa düzenlenen Yunus Emre Müelliflik Kampında öğrencilerle buluşan Tarihçi Muharrir Profesör Tabip İlber Ortaylı, tarihten örneklerle yazarlığın kıymetini anlatarak, gençlerin yazarlıkla alakalı merak ettiği soruları yanıtlandırdı.

Aksaray Valiliği’nin Türkiye’ye örnek olacak projeleri içinde yer alan “Karakter Eğitimi” Projesi kapsamında KOP Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı ile ortaklaşa Selime Katedrali’nde bulunan kamp merkezlerinde düzenlenen Yunus Emre Müelliflik Kampına Tarihçi Akademisyen Muharrir Prof. Dr. İlbey Ortaylı katıldı. Gençlere tarih dersi veren Prof. Dr. Ortaylı, müellifliği örneklerle anlatarak gençlerin yol haritası oluşturmasına yardımcı oldu. Selçuklu periyodu, Osmanlı periyodu ve Cumhuriyet periyodundan kesitlerle yazarlığın kıymetini anlatan Ortaylı, yazarlıkta muvaffakiyetin ne yollarla geleceğini gençlere aktardı. Bilgi ve birikimlerini gençlerle paylaşan Ortaylı, bununla birlikte Aksaray Valiliğinin canlı yayını ile toplumsal medya üzerinden kampa gelemeyen gençlere de ulaştı. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve kampa katılan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Haydi Tunç ise öğrencilerin içinde yerini alarak Ortaylı’nın konferansını dinledi. Yaptığı konferans sonunda gençlerin müelliflik ile ilgili merak ettikleri soruları yanıtlandıran Ortaylı, gençlere gelecek ile ilgili nasihatlerde bulundu.

Burada bir açıklama yapan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Türkiye’de gençlerin bir yıldız üzere parladığına dikkat çekerek, “Önemli olan şu; ortada bir samimiyet olunca sahiden pürüzler ortadan kalkıyor. Bugün benim İlber hocayı ve şairlerimizi dinlerken hakikaten bizim gençleri tanımadığımızı bir defa daha müşahede ettim. Bugün sorulan sorulardan, dün yazılan şiirlerden gençlerin aslında iç dünyalarının ne kadar derin olduğunu, bizden hayli daha âlâ okuduklarını, dünyayı epeyce uygun tahlil ettiklerini, epeyce önemli bir analitik zekalarının olduğunu ve aslında gençlerin önünde pürüzün bizler olduğunu bir sefer daha müşahede ettik. Biz çocuklarımıza, gençlerimize kendilerini tabir etme ortamı sağlarsak gençler bir yıldız üzere parlıyor. Bunu görmek Türkiye açısından, Aksaray açısından fazlaca önemli” dedi.

Aksaray’ın turizm potansiyelini pahalandıran Vali Aydoğdu, “Bölgede şu anda 3 tane üniversite var. Onun için örneğin kışları gelip buralarda konferans vermemiz lazım. Ben burayı seviyorum. Her halükarda şunu söylemek zorundayız. Burası tabi fazlaca gelişen bir kent. Sanayi gelişiyor, tarım gelişiyor, zenginlik gelişiyor. Bu gelişimin sonunda hoş şeyler ortaya çıkabildiği üzere görgüsüzlükte ortaya çıkabilir” sözlerini kullandı.

Prof. Dr. İlbey Ortaylı ise, “Biliyorsunuz Aksaray aslında İç Anadolu’nun parlayan bir yıldızı. Hem turistlik manada hem eğitim tarım, sanayi manasında parlayan bir yıldız. Aksaray Ihlara Vadisi her yıl 600 bin ziyaretçi alan bir yer. Dünyanın hayat olan en büyük kanyonlarından birisi ve hakikaten Aksaray kamp manasında epeyce verimli ve mümbit bir yer” biçiminde konuştu.

5 gün boyunca sürecek kampta Ihlara Vadisi içerisinde farklı noktalarda oluşturulacak müelliflik atölyelerinde gençler müelliflik eğitimi alıp kamp mühletince şair, muharrir ve alanında uzman ünlü isimlerle bir ortaya gelerek söyleyişi gerçekleştirecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yasin Can