İmalat PMI, son 8 ayın doruğuna çıktı

bencede

New member
İmalat PMI, son 8 ayın doruğuna çıktı Investing.com – İstanbul Sanayi Odası (İSO)’nın deklare ettiğı imalat PMI, Ağustos ayında 54,10 ile Ocak ayı daha sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en süratli ve muteber referans kabul edilen imalat PMI, Mayıs ayında 50,0 büyüme eşiği altına gerilemesinin akabinde Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yükseldi. İSO raporuna göre son ayda bilhassa yeni ihracat siparişlerinde keskin büyüme kaydedildi. Üretim, müşteri talebindeki güzelleşmeye bağlı olarak üst üste üçüncü ay artış gösterdi ve yeni ihracat siparişlerinde kaydedilen kuvvetli büyüme birtakım firmalarda üretimin artmasına katkı sağladı. Büyüme temmuza kıyasla daha düşük oranda olmakla bir arada kuvvetli gerçekleşti.

Firmaların iş yüklerini karşılama eforları, satın alma faaliyetlerinde ve istihdamda daha besbelli artışları birlikteinde getirdi. İstihdamda ocak ayından beri en yüksek artış gerçekleşti. İmalatçılar birikmiş işlerinin artmasına mani olabildiler ve birikmiş işler üst üste ikinci ay yatay seyretti. Birtakım anket iştirakçileri, istihdamın artırılması gereksinimine vurgu yaptı. Tedarik zincirlerindeki gecikmeler, girdi temin etmeye yönelik eforları olumsuz etkilemeye devam etti. Bu durum, girdi maliyetlerinde ve en son eser fiyatlarında keskin artışların devam etmesine katkı yaptı. Buna karşın ağustosta enflasyonist baskılar gevşeme belirtileri gösterdi. Ağustos ayında hem girdi tıpkı vakitte son eser stokları arttı. Girdi stoklarında son 12 ayın, kesin eser stokları ise son 69 ayın birinci artışı kaydedildi. Firmalar, yeni siparişlerdeki yükselişe ve arz kahırları karşısında önlem alma uğraşlarına bağlı olarak üretim öncesi stoklarını artırdı. Müşteri teslimatlarında yaşanan zorlukların ise son eser stoklarında yükselişe yol açtığı açıklandı.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI ağustos bilgilerine nazaran, takip edilen 10 kesimden biri hariç tamamı ağustosta üretim artışı sağlarken, en kuvvetli büyüme süratli biçimde toparlanan kara ve deniz taşıtları üretiminde gerçekleşti. Dalların birçoklarının yeni siparişlerinde de artış gözlenirken birkaç bölüm bilhassa ihracatta kuvvetli performans sergiledi. Öte yandan, tedarik zincirlerindeki aksamalar öne çıkmaya devam etti ve bu durum hem girdi birebir vakitte en son eser fiyatlarındaki artışların sürmesine yol açtı. Kara ve deniz taşıtlarının yanı sıra giysi ve deri eserleri, dokumacılık, makine ve metal eserler bölümlerinde de üretim bariz güzelleşmeler gösterdi. Üretimi yavaşlayan tek kesim metalik olmayan mineral eserler bölümü oldu. Takip edilen kategoriler içerisinde yeni siparişlerin en besbelli yavaşlamayı gösterdiği metalik olmayan mineral eserler kesiminde üretim aylık bazda üst üste altıncı defa azaldı.

Yeni alınan siparişler altı dalda artış kaydederken, üretimde olduğu üzere yeni siparişlerde de en süratli genişleme kara ve deniz taşıtları kesiminde gerçekleşti. Biroldukça bölüm, yeni ihracat siparişlerinin ivme kazanmasından dayanak aldı. Bilhassa dokumacılık ile besin eserleri bölümlerinde kuvvetli ihracat performansı kaydedildi. Yeni siparişlerdeki iyileşmelere ve üretim ihtiyaçlarındaki yükselişe bağlı olarak, istihdam artışı kaydeden dal sayısı temmuzda altı iken ağustosta yediye yükseldi. Satın alma faaliyetlerinde geniş çaplı artış gözlenirken, yalnızca iki dalda girdi alımları azaldı. İmalatçılar girdi alımı yaparken, artan teslimat müddetleriyle müsabakaya devam etti. En besbelli gecikmeler, elektrikli ve elektronik eserler ile makine ve metal eserler dallarında gerçekleşti. Ağustos ayında kesimlerin çoğunluğunda enflasyonun gerilemesine karşın, arz kısıtları girdi maliyetlerinde artışlara yol açtı. Girdi fiyatlarındaki en keskin artış metalik olmayan mineral eserler bölümü firmalarında kaydedildi. Misal biçimde kesin eser meblağları da artmaya devam etti, lakin artışlar genel olarak daha sonlu seviyelerde gerçekleşti. Satış fiyatlarındaki en süratli artış dokuma kesiminde, en düşük oranlı artış ise giysi ve deri eserleri kesiminde ölçüldü. Girdi temininde yaşanan zorluklar, ağustosta birden fazla dalda girdi stoklarının azalmasına yol açtı. birebir vakitte, üretim öncesi stokların bariz bir biçimde arttığı kimyasal, plastik ve kauçuk bölümü üzere birtakım istisnalar da kelam konusuydu.

Müellif: Deniz Engin