İngiliz siber istihbarat şefine göre Çin, ‘geleceğin güvenlik tehdidi’ haline geldi

odakulebuda

New member
İngiliz siber istihbarat şefine göre Çin, ‘geleceğin güvenlik tehdidi’ haline geldi Fleming, “Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü” isimli niyet kuruluşu tarafınca düzenlenen görüşmede, Pekin’in ekonomik ve teknolojik gücünü, içeride toplum üzerinde baskı kurmak ve dışarıda tesirini ve denetimini arttırmak için kullandığını savundu.

Çin’in “teknoloji eko-sistemlerini biçimlendirme yoluyla dünyada kendisine stratejik avantaj sağlamaya çalıştığı” görüşünü lisana getiren Fleming, “Çin devletinin teknoloji alanında siyasi güdülerle attığı adımlar aciliyeti artan ve acilen ele alınması gereken bir sorundur. Bu adımlar ulusal güvenliğin tarifini değiştirip hayli daha geniş bir kavram haline getiriyor. Teknoloji artık sadece bir fırsat, rekabet ve iş birliği alanı değil, denetim bedeller ve tesir için gayret edilen bir savaş alanı haline geldi.” dedi.

Fleming, Çin’deki tek parti iktidarının ülke nüfusunu denetim altında tutmaya çalıştığı, başka ülkeleri de “potansiyel rakip yahut müşteri, tehdit edilecek, menfaatle kandırılacak yahut zorlanacak devletler” olarak gördüğü yorumunu yaptı.

Pekin’in daha fazla denetim için global internet altyapısını bölmeye çalıştığına dikkati çeken Fleming, merkez bankalarının dijital para ünitelerini, kullanıcıların para transferleri izleyebilmenin ve gelecekte Ukrayna savaşının akabinde Rusya’ya uygulanan misal yaptırımlardan kaçınmanın aracı olarak gördüğünü öne sürdü.

Fleming, Çin’in dünya genelinde kullanılan Global Konumlama Sistemi’ne (GPS) rakip olarak geliştirdiği BeiDou uydu sisteminin kuvvetli uydu savar kabiliyetleri ile donatılabileceğine, bu yolla savaş halinde başka ülkelerin uydu erişimini engellemek için kullanılabileceğine işaret etti.

Dünyanın bir “kader anına” yaklaşmakta olduğunu, şu an değersiz görünen bilgilerin ileride kritik tartı kazanabileceğini vurgulayan Fleming, Batılı şirketlere ve araştırmacılara, “fikri mülkiyet müdafaalarını güçlendirme” ve “gelişmekte olan ülkeleri Çin’in teknoloji vizyonunu benimseyip geleceklerini ipotek altına almaktan alıkoyacak alternatifleri geliştirme” davetinde bulundu.

Demokratik ülkelerin kuantum bilişimi üzere ileri teknoloji alanlarında geri kalmanın bedelini göze alamayacağının altını çizen Fleming, dünya mikroçip üretiminin üçte ikisini gerçekleştiren Tayvan ile Çin içindeki egemenlik ihtilafının global büyümenin motoru olan bölümdeki tedarik zincirlerini kırılgan hale getirdiğine dikkati çekti.

“RUSYA KAN KAYBEDİYOR”

Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Fleming, “Rusya kan kaybediyor. Mahkumların cepheye sürülmesi, on binlerce tecrübesiz yedeğin kısmi seferberlikle askere alınması çaresiz biçimde olduklarını gösteriyor.” diye konuştu.

Siber güvenlik ve istihbarattan sorumlu GCHQ, MI5 ve MI6 ile birlikte ülkenin üç istihbarat sacayağından birini oluşturuyor.

MI6 Yöneticisi Richard Moore ise geçen yıl yaptığı bir konuşmada, “Çin’in, İngiltere ve müttefikleri için en büyük tehditlerden biri” olduğu görüşünü lisana getirmişti.