İran’daki kimi üniversitelerde öğrenciler 3 günlük boykot başlattı

odakulebuda

New member
İran’daki kimi üniversitelerde öğrenciler 3 günlük boykot başlattı İslami Kuruluşlar Öğrenci Birliği’nin Telegram sayfasından yayımlanan açıklamaya bakılırsa, Mazenderan eyaletindeki “Noşirevani” ile “Bilim ve Teknoloji” üniversiteleri öğrencileri 5-7 Aralık tarihlerinde derslere katılmayacak.

Boykot sonucu alan öğrenciler, “tutuklu tüm öğrencilerin hür bırakılması, üniversite alanında polis ve güvenlik güçlerinin öğrencilere müdahalesine son verilmesi, Disiplin Şurası’nda alınan tüm kararların iptal edilmesi, öğrencilerin üniversitede toplantı yapma hakkının garanti altına alınması ve üniversite bahçesinden öğrencilerin gözaltına alınarak gdolayılmesi üzere hadiselerde sorumluların belirlenip cezalandırılması” üzere taleplerde bulunuyor.

İsfahan Tıp Bilimleri Üniversitesi öğrencileri de misal taleplerde bulunarak 3 günlük boykot sonucuna takviye verdiklerini duyurdu.

Tahran’daki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden 62 öğretim üyesi ise “üniversitenin öğrenci ve öğretim üyeleri üstündeki baskılarını protesto etmek için” rektöre hitaben bir açık mektup yayımladı.

Öğretim üyelerinin mektubunda “bazı öğrenciler hakkında alınan üniversiteye giriş yasağının kaldırılması, öğrencilerden hiç bir biçimde taahhütname alınmaması, verilen disiplin cezalarının iptali ve Disiplin Şurası belgelerinin kapatılması” üzere taleplerde bulunuldu.

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyelerince gözaltına alındıktan daha sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de hayatını yitirmesi, ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı.

Sokak hareketlerinin yanı sıra protestolar üniversitelere de sıçramış, öğrenciler vakit zaman güvenlik güçlerinin sert müdahaleleri ile karşılaşmıştı.

Gösterilere katılan onlarca öğrenci gözaltına alınırken, üniversite idareleri birtakım öğrencilerin okula girişlerini yasaklamış kimileri ise Disiplin Heyeti sonucu ile üniversitelerden uzaklaştırılmıştı.